search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy POWROTU DO PRZYSZŁOŚCI, kultowego filmu science fiction?

Łukasz Budnik

15 maja 2020

powrot do przyszlosci dzis
REKLAMA

W tym roku przypada 35. rocznica Powrotu do przyszłości. W związku z tym – kontynuując naszą serię galerii przedstawiających gwiazdy po latach – postanowiliśmy wziąć na warsztat ten klasyk science fiction i sprawdzić, co dziś słychać u aktorów którzy brali w nim udział.

Zaznaczmy przy tym, że obsada filmu Roberta Zemeckisa chętnie spotyka się przy różnych okazjach – na końcu znajdziecie przykłady.

Michael J. Fox – Marty McFly

źródło: EW

W momencie premiery Powrotu do przyszłości Michael J. Fox miał 24 lata – to właśnie ten występ stał się dla niego przepustką do sławy. Po zakończeniu trylogii aktor wystąpił między innymi w takich produkcjach jak Sknerus i Marsjanie atakują oraz serial Spin City. Ten ostatni opuścił po tym, jak została zdiagnozowana u niego choroba Parkinsona. Od tamtej pory grywa mniej, udzielają się w dubbingu (między innymi jako Stuart Malutki), za to angażuje się w działalność na rzecz wykorzystania komórek macierzystych w leczeniu swojej przypadłości.

Christopher Lloyd – Emmett Brown

źródło: EW

Lloyd już rok po premierze ostatniej części trylogii pojawił się w Rodzinie Addamsów, gdzie zagrał wujka Festera. Swoją rolę powtórzył w sequelu. Od tamtej pory regularnie pojawia się na ekranach kinowych i telewizyjnych, wracając nawet do swojej kultowej roli z filmu Zemeckisa (jako cameo lub w skeczach)

Lea Thompson – Lorraine Baines

źródło: EW

Rówieśniczka Michaela J. Foxa jeszcze w czasie powstawania trylogii Zemeckisa zagrała w Kaczorze Howardzie, dziś uznawanym za jeden z najgorszych filmów wszech czasów. Po Powrocie do przyszłości 3 zagrała między innymi w filmie Denis rozrabiaka (w którym wystąpił zresztą też Christopher Lloyd), a potem ruszyła na podbój telewizji, pojawiając się w sitcomie Karolina w mieście, emitowanym w latach 1995-1999. Dziś próbuje swoich sił także w reżyserii.

Crispin Glover – George McFly

źródło: EW

Glover wystąpił jedynie w pierwszej części serii (w drugiej zastąpił go inny aktor, a on sam pojawił się jedynie w archiwalnym materiale – sprawa zakończyła się zresztą konfliktem z twórcami filmu). Później aktor otrzymywał role w takich filmach jak Dzikość serca, Ferdydurke Jerzego Skolimowskiego, Co gryzie Gilberta Grape’a, Aniołki Charliego czy Alicja w krainie czarów Tima Burtona.

Thomas F. Wilson – Biff Tannen

źródło: EW

Biff do dziś pozostaje najsłynniejszą rolą Wilsona, który po występach w Powrocie do przyszłości pracował głównie w telewizji (najczęściej gościnnie) oraz dubbingu – w filmach występował sporadycznie, a ostatni raz siedem lat temu. Prywatnie Wilson jest malarzem i prowadzi vlog na YouTubie.

Claudia Wells – Jennifer Parker (część I)

źródło: EW

Rola Jennifer w Powrocie do przyszłości była debiutem kinowym Wells i jednocześnie ostatnią rolą, jaką zagrała w filmie pełnometrażowym aż do 2008 roku. Po premierze filmu Zemeckisa aktorka dowiedziała się, że jej mama zachorowała na raka – postanowiła porzucić rolę, aby się nią zaopiekować. Na początku lat 90. otworzyła sklep z odzieżą, który prowadzi do dzisiaj. Poczynając od 2011, Wells sporadycznie pojawia się także na ekranie.

Elisabeth Shue – Jennifer Parker (części II i III)

Shue zastąpiła Wells i zagrała Jennifer w drugiej i trzeciej części cyklu. Pięć lat po jego zakończeniu pojawiła się u boku Nicolasa Cage’a w Zostawić Las Vegas i była za tę rolę nominowana do Oscara. Później grała między innymi w Świętym, Człowieku widmo, Złym dotyku, a trzy lata temu w Wojnie płci. Zaliczała także występy w telewizji – niedawno mogliśmy ją oglądać w pierwszym sezonie The Boys.

James Tolkan – Strickland

źródło: EW

Charakterystyczny drugoplanowy aktor po występie w pierwszej części Powrotu do przyszłości zagrał w Top Gunie Tony’ego Scotta, zaś po zakończeniu trylogii Zemeckisa pojawiał się głównie w telewizji, na przykład w serialu Cobra. Od 2015 roku nie jest już aktywny zawodowo – dziś ma 88 lat.

Mary Steenburgen – Clara Clayton

Steenburgen pojawiła się jedynie w zamknięciu trylogii. Już wtedy miała na koncie Złoty Glob i Oscara za rolę w Melvinie i Howardzie. Aktywna zawodowo jest do dziś, regularnie pojawiając się na ekranach kinowych i telewizyjnych – od czasu Powrotu do przyszłości III zagrała w kilkudziesięciu produkcjach, w tym w Filadelfii, Co gryzie Gilberta Grape’a, Służących, Orange is the New Black, Grace i Frankie oraz Dobrym miejscu.

Poniżej kilka przykładów wspólnych spotkań aktorów:

Spotkanie online zorganizował aktor Josh Gad:

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA