search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy filmu NIEŚMIERTELNY, kultowego fantasy z lat 80.?

“Nieśmiertelny” trafił na ekrany w 1986 roku. Jak zmieniły się jego gwiazdy?

Łukasz Budnik

25 stycznia 2022

nieśmiertelny kiedyś dziś
REKLAMA

W 1986 roku na ekrany trafił Nieśmiertelny w reżyserii Russella Mulcahy’ego, widowisko fantasy oparte na prozie Gregory’ego Widena. Film opowiadał historię górala ze Szkocji, który został obdarzony nieśmiertelnością, o czym dowiedział się w XVI wieku od innego nieśmiertelnego. Na świecie jest więcej takich jak oni, toczących między sobą walkę o główną nagrodę, którą otrzyma ostatni z nieśmiertelnych. Finałowe rozstrzygnięcie odbędzie się w 1985 roku, w Nowym Jorku.

Choć Nieśmiertelny nie był bynajmniej sukcesem finansowym (12 milionów dolarów zarobionych na świecie przy budżecie 19 milionów), zyskał kultowy status i doczekał się kontynuacji oraz spin-offów. Popularny jest także soundtrack nagrany przez zespół Queen. Jak potoczyły się losy aktorów występujących w pierwszej części filmu? Poniżej kilka nazwisk.

Christopher Lambert – Connor MacLeod / Russell Nash

nieśmiertelny 1

Lambert, któremu rola Connora przyniosła niemałą popularność, powtórzył ją w trzech sequelach filmu. Poza tym grał w Sycylijczyku opartym na powieści Mario Puzo, Zabić księdza Agnieszki Holland, Fortecy oraz Mortal Kombat z 1995 roku, gdzie wcielił się w postać Raidena. W kolejnych latach próbował swoich sił także w produkcjach europejskich (m.in. rosyjskich i francuskich), jak również pełnił rolę producenta przy kilku filmach. Ostatnio pojawił się m.in. w serialu Blacklist. Prywatnie mierzy się z krótkowzrocznością – nie widzi bez okularów, lecz nie może nosić soczewek, wobec czego nieraz gra właściwie na ślepo.

Roxanne Hart – Brenda Wyatt

nieśmiertelny 10 1

Choć Hart ma na koncie kilkanaście filmów (w tym List z Iwo Jimy), to karierę w największym stopniu oparła na występach w serialach telewizyjnych. Najczęściej były to role gościnne, choć przez dłuższy czas mogliśmy ją oglądać w Szpitalu Dobrej Nadziei. W 2021 pojawiła się w operze mydlanej pt. Żar młodości.

Clancy Brown – Kurgan / Victor Kruger

nieśmiertelny 2

Rola w Nieśmiertelnym była jedną z pierwszych w dorobku Browna, a od tamtej pory ma w swojej filmografii już kilkadziesiąt występów w filmach i serialach, jak również ról w głosowych w animacjach oraz grach komputerowych. Oglądaliśmy go m.in w Skazanych na Shawshank, Żołnierzach kosmosuKowbojach i obcy, Zagubionych oraz Obiecującej. Młodej. Kobiecie, zaś jego głos słyszeliśmy w Spongebobie Kanciastoportym (wcielił się tam w Mr. Krabsa) oraz serii Crash Bandicoot, gdzie grał Neo Cortexa. Niedawno wystąpił w serialu Dexter: New Blood, zagra też w czwartej odsłonie Johna Wicka.

James Cosmo – Angus MacLeod

nieśmiertelny 5

Charakterystyczny aktor, który po występie w Nieśmiertelnym zagrał jeszcze w takich produkcjach, jak Braveheart. Waleczne serce, Trainspotting, Babe – świnka w mieście, Troja, Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i stara szafa, Czarnobyl i Mroczne materie. Znamy go także z Gry o tron, gdzie wcielił się w Joera Mormonta.

Beatie Edney – Heather

nieśmiertelny 4

Rola w Nieśmiertelnym była jedną z pierwszych w dorobku Edney; jako Heather pojawiła się jeszcze w czwartej części cyklu z 2000 roku. Poza tym zaliczała występy głównie w serialach telewizyjnych, między innymi Poldark – Wichry losu.

Hugh Quarshie – Sunda Kastagir

nieśmiertelny 6

Quarshie skupił swoją karierę na karierze telewizyjnej, z czego na szczególną uwagę zasługuje Szpital Holby City, gdzie aktor grał przez 19 lat (pojawił się w 505 odcinkach). Z filmów kinowych na uwagę zasługuje pierwszy Epizod Gwiezdnych wojen, gdzie zagrał kapitana Panakę.

Sheila Gish – Rachel Ellenstein (zmarła)

nieśmiertelny 3

Gish w swojej karierze pojawiała się na deskach teatru, w produkcjach telewizyjnych i okazyjnie w filmach – rolę Rachel z Nieśmiertelnego powtórzyła w czwartej odsłonie, Nieśmiertelny IV: Ostatnia rozgrywka. Był to jej ostatni filmowy występ. Chorowała na nowotwór; w 2003 roku na skutek powikłań straciła oko, a dwa lata później zmarła.

Sean Connery – Juan Ramírez (zmarły)

nieśmiertelny 7 1

Postać, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Po Nieśmiertelnym Connery zagrał jeszcze kilka słynnych ról (pojawił się też w kontynuacji) w filmach takich, jak Nietykalni – ta przyniosła mu Oscara, Imię róży, Indiana Jones i ostatnia krucjata, Polowanie na Czerwony Październik, Robin Hood: Książę złodziei czy Twierdza. Ostatni raz na ekranie pojawił się w Lidze Niezwykłych Dżentelmenów. Zmarł 31 października 2020 roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA