search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy DIRTY DANCING, nieśmiertelnego hitu z lat 80.?

Łukasz Budnik

20 grudnia 2020

dirty dancing kiedys dzis 1
REKLAMA

Dirty Dancing z 1987 roku to dziś bez wątpienia film kultowy. Niskobudżetowa produkcja opowiadająca historię Frances Houseman, która podczas pobytu w ośrodku wypoczynkowym nawiązuje romans z lokalnym tancerzem, stała się prawdziwym przebojem i przyniosła 170 milionów dolarów z samej sprzedaży biletów.

Dziś nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby słynnej sceny ze skokiem na ręce przy akompaniamencie nagrodzonego Oscarem utworu (I’ve Had) The Time of My Life, jednego z wielu znakomitych na ścieżce dźwiękowej z filmu. Dirty Dancing bawi i urzeka kolejne pokolenia. Produkcja doczekała się prequela (niezwiązanego postaciami) oraz telewizyjnego remake’u, te jednak nie powtórzyły sukcesu oryginału. Prawdopodobnie w 2024 roku na ekrany trafi kontynuacja osadzona w latach 90.

Co słychać dziś u aktorów występujących w filmie? Przekonajmy się. Niestety nie wszyscy żyją do dziś, w tym Patrick Swayze, który w Dirty Dancing zagrał jedną ze swoich najsłynniejszych ról.

Jennifer Grey jako Frances “Baby” Houseman

Odtwórczyni roli głównej bohaterki opowieści jest wciąż aktywna zawodowo, choć to właśnie Frances pozostaje jej najsłynniejszą postacią. Grey pojawiała się m.in. jeszcze w serialu Red Oaks oraz gościnnie w Przyjaciołach i Chirurgach, użyczała głosu w Fineaszu i Ferbie. W planach jest kolejna odsłona Dirty Dancing, w której miałaby powrócić do roli Baby. Prywatnie była żoną Clarka Gregga, znanego jako agent Coulson z uniwersum Marvela.

Cynthia Rhodes jako Penny Johnson

Dirty Dancing było ostatnim filmem, w którym wystąpiła Rhodes. Aktorka brała także udział w tworzeniu wideoklipów (m.in. grupy Toto), gdzie pojawiała się wówczas jako tancerka. Miała także przygodę z muzyką, gdy śpiewała w zespole Animotion.

Jane Brucker jako Lisa Houseman

Rola siostry Frances była pierwszą w dorobku Brucker i jedną z zaledwie kilku, które zagrała w swojej karierze. Pojawiła się jeszcze w Ogarach z Broadwayu, Stealing Home i serialu Doctor Doctor – na tym jej filmografia się kończy. Ciekawostka – to właśnie Brucker była współautorką piosenki “Hula Hana”, którą Lisa śpiewa podczas konkursu talentów.

Lonny Price jako Neil Kellerman

Choć Price kontynuuje swoją karierę, to częściej udziela się w roli reżysera, w dodatku nie filmów, lecz musicali wystawianych m.in. na Broadwayu. Do jego osiągnięć zaliczyć można chociażby Sweeneya Todda oraz A Class Act.

Kelly Bishop jako Marjorie Houseman

Podobnie jak jej ekranowy małżonek, odtwórczyni roli mamy Frances także występowała w musicalach wystawianych na Broadwayu. Po Dirty Dancing pojawiała się na ekranie w rozmaitych filmach i serialach, z czego najdłużej w Kochanych kłopotach, gdzie grała główną rolę. Wróciła do niej w 2016 roku przy okazji odświeżenia tego tytułu.

Miranda Garrison jako Vivian Pressman

Garrison częściej pracuje jako choreografka i tancerka niż aktorka. Na ekranie, poza Dirty Dancing, mogliśmy oglądać ją w filmie Salsa, z kolei nad choreografią pracowała przy takich produkcjach jak np. Dirty Dancing 2 oraz Evita Selena.

Neal Jones jako Billy Kostecki

Rola w Dirty Dancing była pierwszą filmową w karierze Jonesa, a karierę kontynuuje do tej pory. Kilka razy wystąpił w jednej produkcji wraz z Alem Pacino, między innymi w Adwokacie diabła

Wayne Knight jako Stan

Bardzo charakterystyczny aktor, którego wielu z was z pewnością zna chociażby z Parku jurajskiego oraz Kosmicznego meczu. Pojawił się także w Wyścigu szczurów oraz użyczył głosu w produkcjach animowanych, w tym Disneya i Pixara. Wielokrotnie występował na małym ekranie.

Patrick Swayze jako Johnny Castle (zmarły)

Swayze, obok Jennifer Grey największa gwiazda filmu, zmarł niestety w 2009 roku z powodu nowotworu trzustki. Po sukcesie Dirty Dancing aktor pojawił się jeszcze w takich klasykach, jak Uwierz w ducha oraz Na fali, zaliczył też występ w kultowym Donniem Darko. Gościnnie wystąpił w Dirty Dancing 2, gdzie ponownie zagrał tancerza. Ostatnim filmem, w którym zdążył zagrać, był Błękitny deszcz.

Jerry Orbach jako Jake Houseman (zmarły)

Jeszcze przed występem w Dirty Dancing, Orbach był znanym i cenionym aktorem z Broadwayu. Dopiero później rozpoczął rozwijanie kariery w kinie i telewizji. Po Dirty Dancing zagrał między innymi w Uniwersalnym żołnierzu i użyczył głosu na potrzeby Pięknej i Bestii, a także – przez kilka lat – występował w serial Prawo i porządek. Zmarł w 2004 roku po chorobie nowotworowej.

W Dirty Dancing pojawiło się też dwóch innych aktorów, których nie ma już dziś z nami. Wcielający się w Maxa Kellermana Jack Weston zmarł w 1996 roku po sześcioletniej walce z chłoniakiem. Po Dirty Dancing nie grał już wiele, ale mogliśmy go oglądać jeszcze choćby w Krótkim spięciu 2. Tragiczny los spotkał także Maxa Cantora, który zagrał Robbiego Goulda. Aktor przedawkował, gdy miał 32 lata.

Zakończmy radosnym akcentem i powtórzmy tę scenę!

Zdjęcia: Smooth.com, People

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA