search
REKLAMA
Zestawienie

FASCYNUJĄCE DETALE, które PRZEOCZYŁEŚ w popularnych seriach

Przemysław Mudlaff

4 kwietnia 2019

REKLAMA

Nie tak dawno na łamach film.org.pl pojawił się świetny tekst o rzeczach, których nie zauważyłeś w Uciekaj! Po jego przeczytaniu natychmiast ponownie sięgnąłem po dzieło Jordana Peele’a, aby sprawdzić, czy opisane w artykule tropy, nawiązania i motywy nie były przypadkiem naciągane. Nie były, a że dużą przyjemność sprawia mi odnajdywanie tego typu detali, postanowiłem sprawdzić, jakie smaczki kryją inne popularne filmy.

W większości przypadków fascynujące detale w filmach są jednak tak subtelne i dobrze ukryte, że trudno je wyłapać nawet podczas któregoś seansu z rzędu. Szczęśliwie istnieją na świecie ludzie, którzy zdają się oglądać wytwory kinematograficzne klatka po klatce lub chyba z lupą. Poniższe zestawienie skupia się na niesamowitych detalach, których być może nie zauważyliście podczas jednorazowego oglądania popularnej serii filmów, a które albo nawiązują do innego tekstu kultury, albo mają delikatny wpływ na fabułę obrazu, albo nawet zdradzają jego zakończenie.

Harry Potter i magiczne detale

Czy mieliście w życiu okres, w którym owładnęła was potteromania? Cykl powieści i seria filmów fantasy powstałych na ich podstawie, opowiadające o przygodach młodego czarodzieja i jego przyjaciół, do dziś podbijają serca oraz umysły odbiorców w każdym wieku. Wszystko za sprawą wyjątkowej historii, jaką wymyśliła i opisała autorka Harry’ego Pottera, J.K. Rowling – historii, którą z różnym skutkiem (zazwyczaj pozytywnym) przenosili na ekran czterej reżyserzy. Brytyjska pisarka w siedmiu tomach swojego dzieła wykreowała fascynujący, pełen detali, magiczny świat. Mimo że adaptacje wielowątkowej powieści Rowling są dość wierne (przepraszam za to stwierdzenie wszystkich ultrasów książkowego pierwowzoru), to nie na wszystkie motywy wystarczyło filmowego czasu. W związku z powyższym twórcy filmowi musieli pewne rzeczy w ekranizacjach Harry’ego Pottera upychać czy też pokazywać gdzieś na drugim planie, jednocześnie nie przeszkadzając widzom w odbiorze obrazów. Tym samym seria filmów z Danielem Radcliffe’em w roli głównej stanowi doskonałe źródło tzw. easter eggsów i ciekawych szczegółów, dzięki którym chętnie ponownie te adaptacje oglądamy.

Gotowane ubrania w Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym (2001) i inne odzieżowe detale

Oto przykład subtelnego nawiązania do książkowego pierwowzoru, na które szkoda tracić cenny czasu filmu, a które z powodzeniem można pokazać na drugim planie ku zachwytom wszystkich czytelników powieści Rowling. Wszyscy oni doskonale wiedzą bowiem, że Harry miał początkowo uczyć się w mało prestiżowym gimnazjum Stonewall, a mundurek szkolny, w jakim miał tam chodzić, to nic innego, jak przefarbowane na szaro stare ubrania Dudleya (Harry Melling). Farbowanie szmat nieznośnego kuzyna Pottera odbywało się w kotle, a zabiegowi temu towarzyszył straszny smród. Widoczne wyżej ujęcie z filmu przedstawia, w jaki sprytny sposób Chris Columbus i spółka zakamuflowali ten szczegół. Za Potterem, wujem Vernonem (Richard Griffiths) i Dudleyem ciotka Petunia (Fiona Shaw) miesza w kotle stare ciuchy swojego syna.

Dość interesującym i łatwym do przeoczenia detalem odzieżowym jest ten w scenie z Neville’em i przypominajką, którą otrzymał sowią pocztą. Przypominajki czerwienieją, kiedy się o czymś zapomni. Problem polega jednak na tym, że Neville (Matthew Lewis) nie wiedział, o czym zapomniał. Kiedy wydawać mogłoby się, że sama niefrasobliwość bohatera i słowa, które wypowiada, są żartem, okazuje się, że przypominajka czerwienieje, ponieważ Neville jako jedyny nie miał na sobie czarnej szaty, czyli to właśnie o niej zapomniał.

Odzieżowe detale są zresztą widoczne nie tylko w pierwszej części serii. W filmie Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002) czujne oko odbiorcy z łatwością zauważy, że szata Rona jest wyblakła. Różnica w intensywności koloru ubrania Rona i innych uczniów widoczna jest szczególnie, gdy ten pierwszy znajduje się w towarzystwie pozostałych. Wynika to z faktu, że Weasley nosi odzież po starszym rodzeństwie. Nie umknie to zresztą uwadze nienawidzącego Harry’ego i jego świty szyderczego Draco Malfoya (Tom Felton).

Przemysław Mudlaff

Przemysław Mudlaff

Od P do R do Z do E do M do O. Przemo, przyjaciele! Pasjonat kina wszelkiego gatunku i typu. Miłośnik jego rozgryzania i dekodowania. Ceni sobie w kinie prawdę oraz szczerość intencji jego twórców. Uwielbia zostać przez film emocjonalnie skopany, sponiewierany, ale też uszczęśliwiony i rozbawiony. Łowca filmowych ciekawostek, nawiązań i powiązań. Fan twórczości PTA, von Triera, Kieślowskiego, Lantimosa i Villeneuve'a. Najbardziej lubi rozmawiać o kinie przy piwku, a piwko musi być zimne i gęste, jak wiecie co.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA