search
REKLAMA
News

Bertolucci, Hitchcock, Chaplin… Wielcy twórcy kina i seks skandale

Anna Ciarkowska

9 grudnia 2016

Last Tango in paris
REKLAMA

W Hollywood co rusz wybuchają seks skandale: taśmy z sypialni, zdrady, burzliwe romanse. Poza mniej lub bardziej błahymi historiami w świecie filmu dochodziło i dochodzi do przemocy i afer znacznie poważniejszych, o których nierzadko dowiadujemy się dopiero po latach.

Oto pięć skandali z udziałem największych gwiazd kina, słynnych twórców, którzy wykorzystali swoją pozycję i popularność w dość nieczystych celach…

  1. Maria Schneider i Bernardo Bertolucci

Ostatnio, za sprawą twitterowych wpisów, znów gorąco zrobiło się wokół filmu Ostatnie tango w Paryżu Bernardo Bertolucciego. Produkcja sama w sobie od chwili premiery w 1972 roku wzbudzała ogromne emocje z uwagi na temat – przekraczanie barier seksualnych. W 2013 Bertolucci udzielił wywiadu, w którym wyjawił kulisy kręcenia jednej z najbardziej szokujących scen – gwałtu z użyciem masła. Reżyser przyznał, że grająca obok Marlona Brando młodziutka Maria Schneider nie wiedziała o tej scenie. Reżyser i Brandon mieli ją wymyślić na krótko przed zdjęciami. Miała wówczas przeżyć szok, ponieważ nie była przygotowana na tak śmiałe ujęcia.

pf6rpnjbsxujsurveiezotfjemg 28 days later e1573649684286

Mimo niezaprzeczalnej winy Bertolucciego, który wykorzystał naiwność debiutantki, trzeba podkreślić, że do gwałtu jako takiego na planie nie doszło. Sama Schneider mówiła, że choć gwałt nie był prawdziwy, czuła się skrzywdzona psychicznie, całkowicie nieprzygotowana na to, co się wydarzyło.

Niedawno wywiad, w którym reżyser opowiada o kulisach kręcenia filmu, wypłynął ponownie w Internecie i został ostro skomentowany na twitterze m.in. przez Jessicę Chastain, Avę DuVernay czy Chrisa Evansa.

  1. Roman Polański i Samantha Geimer

Najbardziej znanym w Polsce skandalem, który co jakiś czas, za sprawą kolejnych rozpraw sądowych, powraca w publicznej dyskusji, jest przypadek Romana Polańskiego. W marcu 1977 roku słynny reżyser został oskarżony o obcowanie seksualne z nieletnią. Polański, choć teoretycznie załatwił sprawę polubownie, obawiał się ostatecznego wyroku i potencjalnego aresztowania i uciekł ze Stanów. W związku z tym jest nadal ścigany przez USA i mógłby, mimo iż od sprawy upłynęło niemal czterdzieści lat, być sądzony.

file in this sept f9f2 diaporama 564 hellboy3 duzy e1573593970326

Do tej pory nie było do końca wiadomo, czy reżyser może przebywać w Polsce, czy też grozi mu aresztowanie i ekstradycja do Stanów. Szczęśliwie dla niego właśnie polski Sąd Najwyższy oddalił kasację i tym samym wiadomo, że Polska nie wyda Polańskiego amerykańskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Oznacza to, że reżyser może znów przyjeżdżać spokojnie do ojczyzny.

Co ciekawe, w 2008 roku poszkodowana – Samantha Geimer, sama wystąpiła do sądu o umorzenie sprawy. Nie tylko śledztwa nie umorzono, ale rok później Polański został zatrzymany w Zurychu. Zbiegło się z ostatnią prostą produkcji nagradzanego na festiwalach filmu Autor widmo, opartego na powieści Roberta Harrisa. W tym samym czasie odezwała się także  Charlotte Lewis, która oskarżyła reżysera o molestowanie w czasie kręcenia Piratów, gdy miała szesnaście lat. Nie miała jednak dowodów, proces nigdy się nie odbył i trudno jednoznacznie odnieść się do tej sprawy.

  1. Tippi Hedren i Alfred Hitchcock

Niedawno wypłynęła także sprawa molestowania aktorki kultowych Ptaków – Tippi Hedren przez Alfreda Hitchcocka. W listopadzie 2016 roku osiemdziesięciosześcioletnia aktorka wydała kolejną biografię Tippi: A Memoir, w której wyjawia kulisy swoich relacji z reżyserem. Opowiada między innymi o tajnych drzwiach między jego biurem a swoją przymierzalnią, a także próbie wymuszenia pocałunku w limuzynie Hitchcocka. Historie te nie są jednak możliwe do zweryfikowania. Hedren zarzuca także reżyserowi, że w słynnej scenie ataku przez ptaki te miały być nieruchome, a w ostatecznym momencie okazało się, że są mechaniczne, poruszają się, do tego jeden mocno ją zranił, a cała scena, na którą ona nie była przygotowana, mocno ją wystraszyła. Hedren uważała, że reżyser celowo nie powiedział jej o scenie, by zemścić się za odrzucone awanse.

tippi hedren alfred hitchcock ba horrory serie do kontynuacji

W 2012 roku Hedren stwierdziła, że gdy zaczynała swoją karierę, studia filmowe miały prawdziwą siłę. „Nie było żadnych zasad w takich sytuacjach. Jeśli to stałoby się dzisiaj, byłabym bardzo bogatą kobietą” – stwierdza całkiem słusznie aktorka.

  1. Charlie Chaplin i Mildred Harris

Za perwersyjnego uchodził także przesympatyczny Charlie Chaplin. Gdy czytamy o upodobaniach seksualnych chociażby Charliego Chaplina, nie ulega wątpliwości, że dziś byłby królem brukowców, a za część czynów z pewnością odpowiedziałby przed sądem. Chaplin lubił bowiem młodziutkie dziewczyny i chętnie nawiązywał relacje z piętnasto- czy szesnastolatkami. Romans z jedną z nich, Mildred Harris, przyniósł mu mnóstwo kłopotów. Dziewczyna zaszła w ciążę, a aktorowi groziło więzienie za cielesne obcowanie z nieletnią. Jako że ta nie chciała zgodzić się na aborcję, Chaplin musiał wziąć dziewczynę do Meksyku, gdzie wzięli ślub.  Z żoną (drugą) rozwiódł się, oddając jej gigantyczne pieniądze… W dokumencie, który zachował się z czasów rozwodu, można przeczytać, że Chaplin miał zmuszać kochankę do praktyk seksualnych, które były w latach dwudziestych zakazane w Kalifornii.

article 2597412 0069247c00000258 70 634x490 upgrade movie 2018

Chaplin potem związał się z aktorką z Gorączki złota, piętnastoletnią wówczas Litą Grey. Podobno zresztą w czasie castingów, które prowadził, lubił rozbierać kandydatki i wysuwać niedwuznaczne propozycje. Charlie przyznał zresztą, że w swoim życiu miał około… dwóch tysięcy kobiet.

  1. Woody Allen i Soon-Yi Previn

Ostatnia sprawa, o której było głośno kilka lat temu, to skandal z udziałem Woody’ego Allena… a właściwie dwa skandale. Pierwszy, znacznie poważniejszy, rozpętał się za sprawą oskarżenia Dylan Farrow, przybranej córki Allena, która publicznie wyznała, że jako dziecko została seksualnie wykorzystana przez przyszywanego ojca. Dylan była adoptowaną córką Allena i Mii Farrow, zaś wszystko miało wydarzyć się na strychu, w gorącym okresie rozstania z Farrow i ustalania kwestii związanych z opieką nad dziećmi. Do dziś trudno zweryfikować te wyznania. Początkowo Dylan została uznana za dziecko o skłonnościach do konfabulacji, ale potem mnogość szczegółów sprawiła, że nie tak łatwo jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co stało się ponad dwadzieścia lat temu na tajemniczym strychu…

woody allen and soon yi previn at midnatt i paris 2011 looper e1573072709267

Ale to nie koniec. W 1992 roku Allen związał się… ze swoją drugą przybraną córką, Soon-Yi Previn, z którą, nota bene, adoptował także dwójkę dzieci. Soon-Yi została adoptowana przez Woody’ego i Mię, gdy miała 8 lat. Trzynaście lat później Mia znalazła w rzeczach partnera (z którym nie mieszkała pod jednym dachem, a ich związek nazwać można „dość luźnym”) roznegliżowane zdjęcia córki. Soon-Yi, która jest jego żoną już niemal dwadzieścia lat, jest od Allena trzydzieści pięć lat młodsza. Gdy nawiązali romans, ona miała dwadzieścia jeden lat, a on – pięćdziesiąt sześć…

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA