search
REKLAMA
News

BENEDICT CUMBERBATCH wymienił sześć filmów, o których nie może przestać myśleć

Jakie filmy ceni Benedict Cumberbatch?

Łukasz Budnik

20 lipca 2022

cumberbatch
REKLAMA

Wczoraj urodziny obchodził Benedict Cumberbatch. Aktor niedawno pojawił się w widowisku Doktor Strange w multiwersum obłędu, a w tym roku miał także szansę na Oscara za rolę w Psich pazurach. Zastanawialiście, jakie filmy ceni aktor? W sieci można odnaleźć odpowiedź.

Na stronie A.Frame należącej do Akademii Filmowej znajdziemy tekst, w którym Cumberbatch wymienia sześć filmów, o których nie może przestać myśleć (aktor podkreśla, że nie oznacza to, że są to jego ulubione filmy, bo nie myśli w takich kategoriach). Poniżej prezentujemy listę tytułów.

1. Fortepian – film Jane Campion (także reżyserki Psich pazurów) “wstrząsnął” Cumberbatchem. Aktor stwierdził, że dzieło reżyserki oddziałuje na tyle zmysłów, że jest niemal jak film 5D.

2. Lśnienie – słynne dzieło Kubricka (którego Cumberbatch jest fanem) sprawiło, że aktor zaczął “naprawdę rozumieć sztukę kinematografii”. Cumberbatch pisze, że Lśnienie przenosi gatunek horroru na inny poziom i jest czymś więcej niż tylko straszną historią. Aktor zauważa, że film Kubricka porusza społeczne kwestie, takie jak rozpad rodziny czy upadek Amerykańskiego Snu.

3. Badlands – Cumberbatch nazywa się miłośnikiem Terrence’a Malicka i sądzi, że bardzo poetyckie w kinie jest ukazywanie natury, krajobrazów oraz detali naszego gatunku, czego przykładem jest właśnie Badlands.

cumberbatch 1

4. Papierowy księżyc – aktor zachwala w tym filmie zdjęcia, naturalizm oraz relację między głównymi bohaterami, która jest “wiarygodna i zabawna”.

5. Aż poleje się krew – przy okazji tego filmu Cumberbatch w superlatywach wypowiada się na temat Paula Thomasa Andersona i tego, jak sprawnie udaje mu się ukazać w filmie różne motywy. Zachwala też aktorstwo, zdjęcia i muzykę.

6. Taksówkarz – klasyczny film Martina Scorsesego sprawił, że Cumberbatch “przeniósł się” do Nowego Jorku lat 70. Aktor jest zachwycony rolą Roberta De Niro.

Tutaj możecie przeczytać pełne wypowiedzi Cumberbatcha. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA