search
REKLAMA
Biografie ludzi filmu

BARRY KEOGHAN. Aktorskie wcielenie niepokoju

Kończący dziś okrągłe 30 lat Barry Keoghan to bez wątpienia jeden z najbardziej interesujących aktorów młodego pokolenia.

Dawid Myśliwiec

18 października 2022

Barry Keoghan barry keoghan 2
REKLAMA

Staram się unikać jak ognia wartościowania czyjegoś wyglądu, zwłaszcza jeśli chodzi o bohaterów moich tekstów. Po pierwsze: to małostkowe; aktorki i aktorzy powinni mieć przede wszystkim umiejętności i z nich być rozliczani. Po drugie: de gustibus non est disputandum, zatem moja ocena czyjegoś wyglądu nie musi pokrywać się z odczuciami innych. Gdy jednak rzecz dotyczy młodego mężczyzny o tak charakterystycznym fizys, trudno nie wspomnieć o jego wyglądzie. Dziś BARRY KEOGHAN kończy 30 lat i wydaje się, że filmowy świat stoi przed nim otworem.

Niespokojny duch

Urodzony 18 października 1992 roku w Dublinie Barry Keoghan przed kamerą po raz pierwszy stanął już jako osiemnastolatek, ale na dobre zaistniał w branży dopiero 5 lat temu – i to od razu podwójnie. Najpierw zebrał najwyższe noty podczas festiwalu w Cannes w 2017 roku, gdzie nagrodę za scenariusz w konkursie głównym zdobyło Zabicie świętego jelenia Yorgosa Lanthimosa. Keoghan, wówczas już mężczyzna 25-letni, brawurowo zagrał tam przerażającego nastolatka Martina, który w niezrozumiały sposób zaczyna wywierać wpływ na życie rodziny cenionego chirurga (Colin Farrell).  Jeszcze w tym samym roku, niespełna dwa miesiące później, światową premierę miała Dunkierka Christophera Nolana, gdzie Barry zagrał niewielką, ale niezwykle dramatyczną i wzruszającą rolę. I tak rozpoczęła się błyskotliwa kariera chłopaka z dublińskiego Summerhill, który w dzieciństwie wraz z bratem zaliczył kilkanaście rodzin zastępczych.

Barry Keoghan

Gdy ogląda się wideowywiady z Barrym Keoghanem, od razu da się zauważyć, że w rzeczywistości jest bardzo podobny do wielu postaci, które grywał. Wiecznie aktywny, trochę nerwowy, angażujący całe ciało w każdym geście i każdej wypowiedzi – jak jeden z tych niespokojnych wyspiarskich dzieciaków, zbierających się w grupy i przemierzających ulice Anglii czy Irlandii w poszukiwaniu kłopotów. Do tego dochodzi wspomniany wygląd – twarz w gruncie rzeczy wyglądająca bardzo młodo, pozwalająca mu grać o 10 lat młodszych bohaterów, z mocno przymkniętymi, jakby zapuchniętymi oczami; Keoghan to z pewnością nie kandydat na króla balu. Niespotykany wygląd pozwolił mu jednak mocno zaistnieć w świadomości widzów, którzy nawet jeśli nie kojarzą jeszcze jego nazwiska, to bez wątpienia pamiętają jego charakterystyczną twarz i niepoślednie umiejętności aktorskie.

Irlandzkie początki

Barry Keoghan

Występy przed kamerą na pewno nie były największym marzeniem młodego Keoghana, ale z powodu pozytywnych wspomnień z występów w szkolnych przedstawieniach, Barry postanowił zgłosić się na casting do niewielkiej irlandzkiej produkcji Between the Canals Marka O’Connora. I choć nie przeczytał w życiu ani jednej książki (do czego przyznał się w trakcie jednego z wywiadów przy okazji Dunkierki), a aktorstwa dopiero miał zacząć się uczyć, Keoghan złapał bakcyla i już wkrótce grywał coraz częściej. W 2013 roku pojawił się gościnnie w kilku odcinkach cenionego irlandzkiego serialu kryminalnego Love/Hate, pierwszym dużym tytułem w jego dorobku było zaś W potrzasku. Belfast ’71 (2014) Yanna Demange’a. Po występach we wspomnianych dziełach Nolana i Lanthimosa Keoghan stał się pożądanym aktorem charakterystycznym. W 2018 roku zagrał jedną z głównych ról w Zwierzętach Ameryki Barta Laytona, a także wystąpił w Black ‘47 Lancy Daly’ego, mrocznym dramacie historycznym o czasach głodu w Irlandii w XIX wieku.

Barry Keoghan

Od tamtej pory niemal co roku oglądamy Barry’ego Keoghana w co najmniej jednym dużym i ważnym tytule – w 2019 roku pojawił się w niewielkiej roli w Czarnobylu, dwa lata później zagrał w Zielonym rycerzu Davida Lowery’ego oraz zadebiutował w MCU rolą Druiga w Eternals Chloé Zhao, w ciągu minionych dwunastu miesięcy wystąpił zaś w Duchach Inisherin Martina McDonagha (polska premiera w styczniu 2023 roku) i bodaj najgłośniejszym cameo roku w Batmanie Matta Reevesa, gdzie wcielił się w kultową postać Jokera. To oznacza, że na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy (Eternals to listopad 2021, Batman – marzec 2022) zaistniał w filmowych uniwersach zarówno Marvela, jak i DC, co w ogóle udało się tylko nielicznym, a już na pewno nie w tak krótkim czasie. Wkrótce zobaczymy go w drugim pełnometrażowym filmie Emerald Fennell, Saltburn, a także obok Austina Butlera (Elvis) w serialu Masters of the Air od Apple TV+.

Kończący dziś okrągłe 30 lat Barry Keoghan to bez wątpienia jeden z najbardziej interesujących aktorów młodego pokolenia, mający potencjał, by jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć nas wszystkich swoimi ekranowymi wcieleniami. Swoją pracą dowodzi, że nie trzeba mieć aparycji klasycznego amanta, by osiągać aktorskie sukcesy i tworzyć kreacje, które na długo zapadają widzom w pamięć.

Dawid Myśliwiec

Dawid Myśliwiec

Zawsze w trybie "oglądam", "zaraz będę oglądał" lub "właśnie obejrzałem". Gdy już położę córkę spać, zasiadam przed ekranem i znikam - czasem zatracam się w jakimś amerykańskim czarnym kryminale, a czasem po prostu pochłaniam najnowszy film Netfliksa. Od 12 lat z różną intensywnością prowadzę bloga MyśliwiecOgląda.pl.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA