search
REKLAMA
Znalezione w sieci

10 filmów KUNG FU polecanych przez QUENTINA TARANTINO. Lista tytułów

Łukasz Budnik

5 listopada 2020

REKLAMA

Quentin Tarantino to reżyser, który często dzieli się z widzami swoimi ulubionymi filmami, jak również tymi, które miały wpływ na jego twórczość. Twórca powiedział na przykład, który film uważa za najlepsze dzieło ostatniej dekady. Na portalu Taste of Cinema pojawiają się z kolei zestawienia tematyczne – dzieliliśmy się już z wami horrorami, westernami, thrillerami i kultowymi filmami polecanymi przez reżysera, teraz przyszedł czas na listę filmów kung fu. 

Tutaj znajdziecie oryginalny tekst, poniżej zaś jego skrót. Tytuły zostały wybrane na podstawie wypowiedzi Tarantino w rozmaitych wywiadach.

1. Klan białego Lotosu (1980) – w filmie występuje Gordon Liu, którego Tarantino obsadził w obu częściach Kill Bill. Co ciekawe, wciela się tam w postać imieniem Pai Mei – tak samo nazywa się jeden z bohaterów Klanu białego Lotosu.

2. 36 komnata Shaolin (1978) – doceniany film kung-fu był dla Tarantino inspiracją przy tworzeniu scen treningów w Kill Bill.

3. Wąż i cień orła (1978) – reżyserski debiut Yuen Woo-pinga z Jackiem Chanem w roli głównej. Kolejna inspiracja dla Tarantino przy okazji Kill Bill – zaczerpnął stąd scenę, w której Panna Młoda niszczy broń przeciwnika.

4. Wściekłe pięści (1972) – produkcja z Bruce’em Lee zainspirowała Tarantino przy tworzeniu sceny walki w finale – a jakże – Kill Bill.

5. Wu du. Pięciu trucicieli (1978) – to właśnie z tego filmu słynny reżyser zaczerpnął pomysł na Deadly Viper Assassination Squad z Kill Bill. Wykorzystał także kilka efektów dźwiękowych, jak również umieścił w swoim filmie logo Shaw Brothers, które zajmowało się produkcją Wu du.

6. Żelazna małpa (1993) – Tarantino był producentem przy okazji dystrybucji tego filmu w USA. Produkcję reżyserował wspomniany już Yuen Woo-ping, a w jednej z ról wystąpił Donnie Yen.

7. Shaolin Soccer (2001) – film Stephena Chowa, którego Tarantino nazwał jednym z najlepszych komediantów kina i najlepszym aktorem Hong Kongu.

8. Niepokonany wojownik (1984) – kolejny film, który przydał się Quentinowi przy okazji tworzenia obu części Kill Billa – w drugiej odsłonie słyszymy fragment ścieżki dźwiękowej z tej produkcji.

9. Niezwyciężony zawodnik (1972) – swego czasu Tarantino umieścił ten film na liście swoich ulubionych produkcji wszech czasów, a także wykorzystał w Kill Bill technikę pięciu palców.

10. Legendarna pięść (1994) – jeden z filmów, które Tarantino wziął pod swoje skrzydła gdy założył firmę dystrybucyjną Rolling Thunder Pictures.

Ile z tych filmów widzieliście?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA