search
REKLAMA
Recenzje

LEGO WEHIKUŁ CZASU. Recenzja zestawu idealnego dla fanów POWROTU DO PRZYSZŁOŚCI

Dzięki LEGO możemy zbudować własnego DeLoreana.

Łukasz Budnik

16 kwietnia 2022

lego delorean 2
REKLAMA

Powrót do przyszłości wytwórni Universal Pictures i Amblin Entertainment zasłużenie zajmuje miejsce wśród żelaznych klasyków kina. Wyreżyserowana przez Roberta Zemeckisa i zamknięta w trylogię historia Marty’ego McFlya, który dzięki technologii opracowanej przez doktora Browna podróżuje w różne punkty historii swojego miasta, już od ponad 35 lat budzi wyobraźnię kolejnych pokoleń widzów, dowodząc swojej ponadczasowości.

Dla formalności przypomnijmy – w pierwszej części serii główny bohater grany przez Michaela J. Foxa przenosi się 30 lat wstecz, do 1955 roku. Tam przypadkowo ingeruje w wydarzenia mające doprowadzić do tego, że jego rodzice się w sobie zakochają. Marty musi znaleźć sposób na to, by zeswatać ich ze sobą, zanim jego istnienie zostanie wymazane na zawsze.

Wszyscy ci, którzy lubią wracać do przygód Marty’ego i pragnęli mieć własny wehikuł czasu, mogą poniekąd spełnić to marzenie dzięki nowemu zestawowi LEGO, który od początku kwietnia dostępny jest w sklepach stacjonarnych i online. Liczący 1856 elementów zestaw inspirowany jest właśnie samochodem DeLorean DMC-12, którym Marty i Doc podróżowali w trylogii. To już trzecie podejście LEGO do tego pojazdu, ale do tej pory żadne nie było tak szczegółowe.

Atrakcje dla fanów

Wielką gratką dla miłośników Powrotu do przyszłości jest fakt, że LEGO DeLoreana można złożyć na trzy sposoby, w zależności od tego, jak prezentował się w danej części. Wyboru dokonujemy jednak dopiero na ostatniej prostej budowania zestawu.

źródło: lego.com

Sam postawiłem na model z drugiej części, gdy DeLorean był zmodyfikowany na potrzeby technologii przyszłości (która teraz jest już naszą przeszłością, był to w końcu 2015 rok) i wyposażony w reaktor Mr. Fusion napędzany odpadkami. Do zestawu dołączono zresztą małego banana i puszkę po konserwach, aby wnętrze reaktora pozostawało zapełnione. To nie jedyny ciekawy dodatek do auta – po złożeniu w otwieranym bagażniku pod maską możemy trzymać kultową deskolotkę Marty’ego z drugiej części oraz pojemnik z plutonem. Prawdziwą atrakcją jest także znajdujący się w środku kondensator strumienia, który możemy podświetlić za pomocą odpowiedniego przycisku. Szczególnie dobrze wygląda to po zmroku, gdy światło żarówki pada na deskę rozdzielczą ze wskaźnikami i ustawionymi datami, do których ma się przenieść DeLorean. Możemy je dokładnie podejrzeć dzięki otwieranym do góry drzwiom z obu stron. Projektanci zestawu zadbali też o to, by model DeLoreana miał koła chowane do trybu lotu – składamy je do pozycji leżącej za pomocą dźwigni znajdującej się na dole pojazdu, montowanej na jednym z pierwszych etapów budowy całości. Do dyspozycji są też dwie tablice rejestracyjne, w zależności od tego, czy stawiamy na półce wersję z części pierwszej, czy z sequeli.

zdjęcia własne

Wierność oryginałowi jest z pewnością także zasługą faktu, że miłośnikiem Powrotu do przyszłości jest Sven Franic, projektant zestawów LEGO. W jego wypowiedzi czytamy:

Od czasu premiery w 1985 r. ,,Powrót do przyszłości’’ pozostaje filmem kultowym, kochanym przez pokolenia fanów na całym świecie – w tym przeze mnie. Świetnie się bawiłem, przeżywając ponownie ulubione momenty z tych trzech filmów podczas swojej sentymentalnej przygody z projektowaniem zestawu. Ponadczasowość to cecha, która szczególnie łączy nasze klocki i serię ,,Powrót do przyszłości’’, stąd była dla nas wartością, którą bardzo chcieliśmy uchwycić. Mamy nadzieję, że fani będą czerpać radość z wyścigu w czasie, przeżywanego dzięki temu niezwykłemu zestawowi.

Przyjemność składania

Jeśli składaliście kiedyś zestaw LEGO (a wierzę, że tak było), wiecie, jak przyjemne to zajęcie. Nie inaczej jest w przypadku DeLoreana. Elementy z zestawu zostały podzielone na 11 worków, a licząca niemal 300 stron instrukcja klarownie objaśnia nam, w jaki sposób łączyć ze sobą kolejne klocki. Znalazło się w niej też miejsce na ciekawostki zza kulis umieszczone na niektórych ze stron (związane z samym DeLoreanem). Szczególnie wymagające, ale i dające wiele satysfakcji, są etapy, na których składamy wspominane już mechanizmy do składania kół. Patrzenie, jak pod naszymi rękami z każdym kolejnym krokiem rośnie znakomicie odwzorowany pojazd znany z filmów, to sama przyjemność, a przywiązanie twórców do detali i projekt całości robi znakomite wrażenie. Zachwyca też efekt końcowy; model prezentuje się imponująco, jest bardzo solidny i masywny. Obok można postawić tabliczkę z informacjami na temat DeLoreana i logiem filmu, a także dołączone do zestawu figurki Marty’ego i Browna. Każda z nich ma do wyboru dwie twarze.

Podsumowanie

DeLorean będzie wspaniałym uzupełnieniem kolekcji zarówno kinomana, jak i miłośnika LEGO. Pięknie prezentuje się na półce, zachwyca wykonaniem i zapewnia świetną rozrywkę na co najmniej kilka godzin składania. Jeśli cenicie sobie Powrót do przyszłości, koniecznie zainteresujcie się zakupem tego modelu, a po złożeniu raz jeszcze wróćcie do przygód Marty’ego i Doca.

Na koniec informacje na temat wielkości zestawu:

· Wysokość: ponad 12 cm / 4,5 cala

· Szerokość: 35 cm / 14 cali

· Głębokość: 19 cm / 7,5 cala

Zapraszamy także na stronę internetową modelu – TUTAJ.

Za egzemplarz dziękujemy LEGO Poland Official.

Cytat ze Svena Franica oraz zdjęcie główne pochodzą z materiałów prasowych. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA