search
REKLAMA
News

UNTOLD HORROR. Tuzy horroru opowiadają o swoich niezrealizowanych projektach!

Jakub Piwoński

4 marca 2017

REKLAMA

Kiedy narzekamy na modę nieustannego wznawiania dawnych hitów kina grozy, rzadko dochodzi do nas, jak wiele oryginalnych projektów zostało wstrzymanych, by zrobić miejsce czemuś, co według producentów miałoby większą silę rażenia. Nowy serial dokumentalny pt. Untold Horror ma opowiadać o tym, jak wielu jest twórców horroru, którzy musieli swoje plany na filmy odłożyć do szuflady. Zerknijcie na pierwszy zwiastun.

Kiedy nie ma już wolnego pokoju w produkcyjnym piekle…

Słowa te stanowią tagline projektu, a widać je na bardzo sugestywnym plakacie, ukazującym zakneblowane usta. Ma to bezpośrednio sugerować trudy występujące na linii komunikacyjnej reżysera i producenta. Odwiecznym dylematem tego pierwszego jest bowiem to, czy zostanie przez tego drugiego zrozumiany i doceniony. Nie ma znaczenia to, jak dobrze pomysł na film pobrzmiewa w głowie twórcy, jak skrupulatnie rozpisany jest jego budżet, jak wieloma urozmaiceniami został ubarwiony scenariusz. Ostateczna decyzja i tak należy do grubych ryb filmowej branży. Untold Horror przytacza historię takich twórców jak George A. Romero (Noc żywych trupów), Takashi Miike (Gra wstępna), John Landis (Amerykański wilkołak w Londynie) i wielu innych. Wywiady z autorami urozmaicone są przeglądem wstępnych szkiców koncepcyjnych, unikalnych zdjęć, zarysów fabuły wszystkich tych filmów, którym nigdy nie dano szansy na wejście do kin. Romero na przykład opowiada z ubolewaniem, jak okoliczności zmusiły go do porzucenia projektu tytułującego się Jacaranda Joe. Głowa pęka, gdy uświadomimy sobie, jak wiele potencjalnie dobrych filmów, nie tylko w obrębie jednego gatunku, ale w ogóle, zostało zastopowanych po to, by pozwolić na realizację dochodowych powtórek z rozrywki.

Jeżeli miałbym wskazać, do kogo Untold Horror jest adresowany, to są to z pewnością fani gatunku w pierwszej kolejności. Ale mam wrażenie, że serial będzie w stanie zainteresować także tych mniej siedzących w temacie i przynieść im odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące przemysłu filmowego, rządzonego przez wielkie wytwórnie.

Za nową serię odpowiada Kevin Burke, reżyser dokumentu 24×36: A Movie About Movie Posters, a także Dave Alexander, redaktor naczelny horrorowego magazynu “Rue Morgue”. Za reżyserię odcinków odpowiadać będzie z kolei Robert Barrett. Co ciekawe, serial ma brać na warsztat niepowstałe filmy, a sam nie został jeszcze przejęty przez żadną platformę telewizyjną. Nieznana jest więc data jego premiery. Mam jednak wrażenie, że ujawnienie jej jest tylko kwestią czasu.

Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA