search
REKLAMA
News

Stacja AXN nakręci w Łodzi serial ULTRAVIOLET

Damian Halik

30 maja 2017

Ultraviolet fot AXN
REKLAMA

Należąca do Sony Pictures Television stacja AXN zabiera się za kolejny realizowany w polskich realiach serial. Pierwsze informacje na temat projektu wyjawił dyrektor generalny środkowoeuropejskiego oddziału SPT, John Rossiter. Czy znane nazwiska – zarówno za, jak i przed kamerą – i mocne wsparcie ze strony producentów zza oceanu wystarczą, by Ultraviolet nie podzieliło losu Zbrodni?

Tytuł brzmi znajomo? Jeśli lubicie science fiction, Ultraviolet skojarzyło wam się zapewne z filmem Kurta Wimmera sprzed jedenastu lat, w którym główną rolę odegrała Milla Jovovich. Mam rację? W takim razie przeszło wam przez myśl, że należąca do Sony Pictures Television stacja zabrała się za realizację serialowej wersji tego tytułu… i pewnie będziecie zawiedzeni równie mocno co ja, gdy powiem, że zbieżność tytułów jest przypadkowa.

Serialowe Ultraviolet to dziesięcioodcinkowy kryminał, inspirowany książką The Skeleton Crew, autorką której jest Deborah Halber. Główną bohaterką będzie wracająca do rodzinnej Łodzi z londyńskiej emigracji Ola Serafin (Marta Nieradkiewicz). Na oczach trzydziestolatki ginie człowiek, jednak policja uzna tę śmierć za samobójstwo, umarzając postępowanie. Jak można się domyślić, kobieta nie uwierzy w oficjalną wersję i na własną rękę spróbuje wyjaśnić sprawę. Pomoże jej w tym grupa detektywów-amatorów, którzy specjalizują się w rozwiązywaniu niewyjaśnionych przez organy ścigania spraw.

O rozpoczęciu zdjęć do serialu poinformował John Rossiter, dyrektor generalny środkowoeuropejskiego oddziału Sony Pictures Television, czego zwieńczeniem był dość lakoniczny i niewiele mówiący o czymkolwiek komunikat:

“Ultraviolet” to niezwykły serialowy eksperyment, który łączy w sobie siłę lokalnej produkcji oraz amerykańskie doświadczenie w opowiadaniu historii. Po owocnej współpracy z Opus Film przy serialu “Zbrodnia”, jesteśmy podekscytowani rozpoczęciem zdjęć do kolejnej wspólnej produkcji dla kanału AXN.

Producentami wykonawczymi są Wendy West (DexterCzarna lista) i Barry Josephson (Kości). Techniczną stronę przedsięwzięcia powierzono studiu Opus Film (Ida, Obywatel), które do współpracy przy scenariuszu zaprosiło: Igora Brejdyganta (ZbrodniaBelle Epoque), Błażeja Dzikowskiego (Legendy Polskie), Agnieszkę Pilaszewską (Samo życie), Paulinę Murawską (Komisarz Alex) i Filipa Kasperaszka (krótkometrażowe A Story About Ian).

Opowieść o miłości i mroku debiut reżyserski Natalie Portman

Zdjęcia właśnie ruszyły. Cały materiał ma zostać nakręcony w Łodzi, a władze miasta wręcz nie mogą powstrzymać gejzeru pomysłów, co by tu gościom pokazać. I choć ta zgryźliwość jest może nieco przedwczesna, chciałbym przypomnieć, jak wyglądała poprzednia produkcja AXN, którą realizowano w Polsce. Mówię oczywiście o serialu Zbrodnia, który o walce z projektami konkurencji (Pakt od HBO, Belfer od Canal+) mógł co najwyżej pomarzyć. Mimo to, reżyser tej sześcioodcinkowej reklamy Xperii – Sławomir Fabicki – został oddelegowany do prac nad Ultraviolet. Tym razem jednak, zamiast Grzegorza Zglińskiego (PitBullLondyńczycy), współreżyserem będzie Jan Komasa (Sala samobójcówMiasto 44).

Obok Marty Nieradkiewicz (PaktZjednoczone Stany Miłości) na ekranie zobaczymy także Agatę Kuleszę (IdaMoje córki krowy) i Bartłomieja Topę (Wesele, Drogówka), ale wedle zapewnień twórców, to dopiero początek listy znanych nazwisk. Nie wiadomo jednak, kiedy poznamy więcej szczegółów na temat produkcji. Premierę Ultraviolet zapowiedziano na jesień tego roku. AXN nie ujawnia, czy zamierza emitować serial także poza Polską.

REKLAMA