search
REKLAMA
News

STRANGER THINGS TO PLAGIAT? Powiązania z filmem MONTAUK

Berenika Kochan

6 kwietnia 2018

REKLAMA

Oskarżenia o plagiat przytrafiają się najlepszym. Szczególnie wtedy, gdy zdobyli już rozgłos i pieniądze.

W ostatnich dniach o “swoje” postanowił upomnieć się Charlie Kessler, reżyser krótkich form, częściej pracownik rozmaitych ekip filmowych. Kessler, twórca sześciominutowego Montauk, nakręconego jako teaser do pełnometrażowego The Montauk Project (ten na etapie pomysłu), miał w 2014 na Festiwalu Filmowym Tribeca przedstawić braciom Duffer swoją ideę. Współtwórcy Stranger Things, który na ekranach monitorów ukazał się w 2016, mieli zapoznać się z opowieścią o dziwnym wypadku na Long Island, powiązanym ze zjawiskami paranormalnymi, zachodzącymi na terenie obiektu rządowego. Co więcej, Netflix zakupił hitowy serial pod pierwotnym tytułem, który brzmiał właśnie Montauk.

Prawnik braci Duffer ogłosił:

Bracia Duffer nigdy nie widzieli krótkometrażowego filmu Kesslera ani nie rozmawiali z nim o żadnym projekcie. To próba wzbogacenia się na kreatywności i ciężkiej pracy innych.

Skąd zatem wspólny tytuł? W 1992 roku wydana została książka “The Montauk Project: Experiments in Time”, zawierająca niewygodne dla klasy rządzącej wspomnienia na temat tajnych eksperymentów prowadzonych w obiekcie Montauk Camp Hero. Zmodyfikowaną historię od lat powtarzają lubujący się w teoriach spiskowych internauci. Sami członkowie ekipy Stranger Things przyznają się do powiązań między historią ekranową a prawdziwą(?).

Oto krótki fragment filmu Kesslera:

Powtarzając popularny komentarz pod urywkiem na YouTubie, jedyną częścią wspólną Montauk i Stranger Things są ludzie. A tak całkiem serio, tajemniczy wypadek dziecka nieopodal tajnej bazy i związane z nim przeżycia matki. A tę opowieść można przedstawić na wiele sposobów.

Jedno jest pewne. Serial Netfliksa prezentuje się niczym kolaż inspiracji. Historia szkolnych fajtłap odkrywających tajemnicze uniwersum i potwora przypomina Stephena Kinga “TO!”, również klimatem lat 80.. Sama kreatura zaś przywodzi na myśl obcego z Obcego, ewentualnie wielu innych filmowych kosmitów. Końcem zeszłego roku proponowaliśmy zestawienie filmów wartych obejrzenia w oczekiwaniu na drugi sezon Stranger Things. Wystarczy jedynie przejrzeć zdjęcia z artykułu, by przekonać się, jak bardzo motywy główne tych opowieści się przenikają.

Oto lista przygotowana przez portal IMDb. Konkretne sceny z filmów, którymi inspirowali się twórcy Stranger Things:

Jak ilustruje przykład, współczesne twory to przetwory. Nieuchronnie zbliżamy się do czasów, w których wszystko już było. Po co więc pozew filmowca? Wiadomo. Założę się, że od kilku dni hasło “Charlie Kessler Montauk” pojawia się w wyszukiwarkach kilkaset razy więcej niż przed aferą.

REKLAMA