search
REKLAMA
News

Ruszyły zdjęcia do polskiego filmu MATECZNIK. “Groteska, thriller, dystopia”

Łukasz Budnik

14 grudnia 2020

REKLAMA

Padł pierwszy klaps na planie filmu Matecznik, który jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Grzegorza Mołdy. Dyplomowy film twórcy, zatytułowany Koniec widzenia, miał premierę podczas festiwalu w Cannes w sekcji Short Film Competition.

Matecznik to historia dwójki ludzi, żyjących w mieszkaniu treningowym. Marta (Agnieszka Kryst, także choreografka, tancerka i performerka) opiekuje się Karolem (Michał Zieliński), który jest objęty dozorem elektronicznym i nie może opuścić mieszkania. Rodzi się między nimi skomplikowana relacja oparta poczuciu władzy, ale też potrzebie miłości i bliskości.

Grzegorz Mołda, który scenariusz napisał wspólnie z Moniką Powalisz, tak mówi o filmie: Czy można zmusić kogoś do miłości i bliskości? Chciałbym opowiedzieć historię o pragnieniu miłości i bliskości. Niestety w tym przypadku jest to branie tej bliskości od kogoś siłą. Ten temat jest dla mnie bardzo ważny, zarówno we względu na osobiste doświadczenia, jak i uniwersalny wymiar tej historii. Bardzo interesuje mnie krzyżowanie gatunków. Groteska, thriller, dystopia. Kiedy dokumentowałem mieszkania treningowe w Warszawie, dostrzegłem coś bardzo surrealnego w tej „nauce życia”. Bardzo zależy nam na wydobyciu w tej historii humoru. Nie chcemy opowiadać tego w sposób dołujący w chłodnych barwach, ze smutnymi twarzami. Dlatego chcemy zabawić się z gatunkami i z widzem.

Operatorką zdjęć jest Constanze Schmitt (A Fish Swimming Upside Down), a scenografką – Mela Melak (High Life, Erotica 2022). Za kostiumy odpowiada Małgorzata Fudala (SWEAT), a za charakteryzację – Anna Buttny (Córka trenera). Kierownictwo produkcji objęła Aleksandra Orzechowska-Madejska (Planeta singli, Juliusz). Producentem filmu jest Izabela Igel dla Harine Films, w koprodukcji z TVP i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Film realizowany jest w schemacie Mikrobudżet. Pierwszy film.

Fot: Maria Kujawska
Źródło: materiały prasowe od dystrybutora

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA