search
REKLAMA
News

Rozdano honorowe Oscary. Wśród laureatów DAVID LYNCH

Łukasz Budnik

28 października 2019

REKLAMA

W Los Angeles odbyło się rozdanie honorowych Oscarów – tak nazywane są nagrody Rady Gubernatorów Amerykańskiej Akademii Filmowej. W przeciwieństwie do tradycyjnych Oscarów, te honorowe przyznaje grupa dwudziestu osób wchodzących w skład Rady.

W tym roku Rada nagrodziła czworo ludzi kina – Davida Lyncha, Linę Wertmüller, Wesa Studi i Geenę Davis. Lynch odbierając nagrodę stwierdził, że nagradzający mają bardzo interesujący gust. Lynch był w karierze trzykrotnie nominowany za reżyserię – za Człowieka słoniaBlue Velvet oraz Mulholland Drive. Wertmüller również jest reżyserką i scenarzystką, autorką Siedmiu piękności Pasqualino z 1975 roku, nominowanego do czterech tradycyjnych Oscarów, w tym za reżyserię – tym samym Wertmüller została pierwszą w historii kobietą nominowaną do tej nagrody.

David Lynch, Laura Dern i Kyle MacLachlan. Źródło: Instagram

Wes Studi to aktor pochodzenia czirokeskiego, który w swojej karierze pojawił się w takich filmach jak Tańczący z wilkamiGorączka Avatar. Geena Davis jest już laureatką Oscara za rolę w Przypadkowym turyście, a honorowa statuetka to Nagroda Humanitarna, za działalność na rzecz równouprawnienia kobiet i wyeliminowania płciowych stereotypów w filmach.

Lista laureatów została ogłoszona przez Akademię w czerwcu tego roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA