search
REKLAMA
News

Reżyserka 365 DNI za kamerą adaptacji kolejnej bestsellerowej powieści

Łukasz Budnik

26 listopada 2020

REKLAMA

365 dni, erotyczny film oparty na powieści Blanki Lipińskiej pod tym samym tytułem, w czerwcu udostępniony został na Netfliksie w wielu krajach na świecie, gdzie święcił triumfy, trafiając na pierwsze miejsca list najchętniej oglądanych produkcji. Film Barbary Białowąs i Tomasza Mandesa natychmiast stał się przedmiotem dyskusji wśród widzów na Twitterze, gdzie zwracano uwagę na dyskusyjny punkt wyjściowy fabuły – główna bohaterka produkcji zostaje porwana przez włoskiego mafioza, który daje jej rok na zakochanie się w nim. 

W mediach stwierdzono, że 365 dni gloryfikuje związek z przymusu i w romantyczny sposób próbuje przedstawić porwanie. Na portalach takich jak “Decider”, “Variety” oraz “Cosmopolitan” pojawiły się recenzje, gdzie padają nawet określenia o najgorszym filmie, jaki widziało się w życiu. Krytycy odnotowywali, że 365 dni to produkcja bez smaku i antyfeministyczna, opowiadając w zasadzie o syndromie sztokholmskim. Głos zabrała także piosenkarka Duffy (autorka hitu “Mercy”), powołując się na własne, traumatyczne doświadczenia i nazywając 365 dni filmem niebezpiecznym.

Tymczasem, jak poinformowało “Deadline”, Białowąs przygotowuje kolejny film, także będący adaptacją powieści. Twórczyni przeniesie na ekran pierwszą z ośmiu części bestsellerowej serii romansów “Świat, którego nie znasz”zatytułowaną “Wyzwanie”. Autorką serii jest Vanessa Fewings, która wyraziła zachwyt, że to właśnie Białowąs przygotuje filmową wersję jej opowieści, ponieważ dzielą tę samą wizję. Bohaterką “Wyzwania” jest Mia Lauren, młoda kobieta która podejmuje pracę w sekretnym klubie dla elity, gdzie nawiązuje romans z właścicielem, psychiatrą Cameronem Cole’em, który w swojej terapii stosuje seksualne metody. Białowąs nazwała książkę “fascynującą i potężną”. Okaże się, czy produkcja wywoła podobne kontrowersje.

Wiadomo, że polska reżyserka pracuje nad jeszcze jednym projektem w Polsce – póki co nie jest to sequel 365 dni

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA