search
REKLAMA
News

Reżyser SZKLANEJ PUŁAPKI mówi o tym, czy to świąteczny film

Łukasz Budnik

19 grudnia 2020

REKLAMA

Oryginalna Szklana pułapka to bez wątpienia klasyk, chętnie oglądany w okresie bożonarodzeniowym. Wokół filmu od lat toczy się dyskusja na temat tego, czy ze względu na osadzenie akcji w czasie świąt można go nazwać produkcją świąteczną, jak Kevina samego w domu lub To wspaniałe życie. Kwestię tę wyjaśnił ostatnio reżyser pierwszej odsłony serii o losach Johna McClane’a –  John McTiernan.

W materiale udostępnionym na YouTubie przez kanał AFI, reżyser zagłębia się w temat, a jego ostateczny wniosek jest taki, że owszem – Szklana pułapka stała się świątecznym filmem i dziś może być tak nazywana. 

Inni ludzie zaczęli zauważać, że to film w którym główny bohater to człowiek z krwi i kości, a cała reszta władz przedstawiona jest jako nieco głupawa. Do wszystkich zaczęło to docierać, a jak mówiłem, ten film to ucieczka od hollywoodzkiej maszyny i była to radość. Stworzenie świątecznego filmu nie było naszym zamiarem, ale szczęście, które z niego płynie, właśnie w taką produkcję go przeobraziło. 

Pełne nagranie z wypowiedzią McTiernana obejrzycie i posłuchacie poniżej:

Szklana pułapka była trzecim filmem McTiernana, po Nomads oraz Predatorze. Twórca później stworzył jeszcze kilka klasyków kina akcji, w tym trzecią odsłonę Szklanej pułapki oraz Bohatera ostatniej akcji, jednak kilkanaście lat temu wpadł w kłopoty z prawem i spędził nieco czasu w więzieniu, a ostatni film (Basic) wyreżyserował w 2003 roku.

Planujecie w tym roku obejrzeć Szklaną pułapkę?

Zdjęcie główne: ScreenRant

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA