search
REKLAMA
News

PASSAGES: Franz Rogowski jako #ChaoticBisexual w ZWIASTUNIE jednego z najlepszych filmów roku

Miłosny trójkąt w zachwycającym melodramacie.

Michał Kaczoń

17 czerwca 2023

REKLAMA

Przejścia (org. Passages) zadebiutowało podczas tegorocznego festiwalu Sundance, gdzie z marszu stało się niemałym hitem. Wszystko za sprawą brawurowej roli Franza Rogowskiego, który pokazał w dziele Iry Sachsa zupełnie nową, angażującą i pełną chaotycznej energii twarz. O czym dokładnie opowiada film? Kiedy będziemy mogli zobaczyć go w polskich kinach? Sprawdziliśmy.

Przejścia to najnowszy film Iry Sachsa, twórcy takich niezależnych produkcji, jak Mali mężczyźni, Frankie czy Zostań ze mną (org. Keep the lights on). To historia zaskakującego trójkąta miłosnego, między reżyserem filmowym Tomasem (Rogowski), jego mężem (dobry Ben Whishaw) oraz zaangażowaną w produkcję ostatniej produkcji statystkę, Agathe (świetna Adele Exarchopoulos). Mężczyzna jest perfekcjonistą, który zawsze musi mieć ostatnie słowo. To, co jednak sprawdza się dobrze na planach filmowych, średnio pomaga mu w normalnym życiu. Zachowanie zapatrzonego w siebie mężczyzny wielokrotnie będzie nas zaskakiwać, a sposoby, w jakie próbuje szukać szczęścia, miłości, spełnienia i przede wszystkim „dziania się”, by się nie nudzić, dość mocno oddziaływać na nasze zmysły. Przejścia wciągają, zaskakują i przysparzają nam szerokiej gamy różnorodnych wrażeń.

„PRZEJŚCIA“ – zwiastun

Produkcja, która pokazywana była podczas Sundance i w Berlinie, została kupiona do amerykańskiej dystrybucji przez serwis MUBI. Dzięki temu film otrzymał właśnie nowy zwiastun, przybliżający klimat produkcji. Film reklamowany jest następującymi materiałami promocyjnymi:

„Przejścia” – opinia po seansie

Miałem szansę obejrzeć film podczas tegorocznego Sundance, gdzie produkcja szczerze mnie zachwyciła. W artykule „Pięć filmów z Sundance 2023, na które warto czekać”, napisałem:

„Melodramat z prawdziwego zdarzenia, wielokrotnie zaskakujący widza zachowaniem centralnego bohatera, którego najlepiej określa chyba hashtag #ChaoticBisexual. Zobaczyłem go na Twitterze w dniu premiery filmu i muszę się zgodzić, że perfekcyjnie oddaje charakter centralnej postaci. Tomas jest reżyserem filmowym, który sprawuje pełną kontrolę nad swoim planem. Wszystko musi iść po jego myśli. Ta cecha charakteru widoczna jest także w jego życiu prywatnym. Mężczyzna nie dostrzega jednak, że swoim zachowaniem może ranić uczucia innych. Tomas jest bowiem doskonałym połączeniem „drama queen” z „attention whore”; nie tylko zawsze musi znaleźć się w centrum wydarzeń, ale też orkiestruje największe dramaty, byle tylko było wokół niego wiele emocji do przeżywania i omawiania. To doskonały bohater filmowy, genialnie zagrany przez Franza Rogowskiego. Tę rolę wybitnie ogląda się na ekranie, choć nikt z nas raczej nie chciałby spotkać takiego człowieka w prawdziwym życiu”.

Kilka słów więcej dodałem na swoim filmowym koncie na Intagramie:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @kaczy_film

„Przejścia“ – kiedy premiera?

Film Iry Sachsa premierowo zostanie pokazany premierowo w Polsce podczas festiwalu filmowego Nowe Horyzonty. Następnie, najpewniej na jesieni, trafi także do polskich kin, dzięki polskiemu dystrybutorowi – firmie Gutek Film.

 

Michał Kaczoń

Michał Kaczoń

Dziennikarz kulturalny i fan popkultury w różnych jej odmianach. Wielbiciel festiwali filmowych i muzycznych, których jest częstym i chętnym uczestnikiem. Salę kinową traktuje czasem jak drugi dom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA