search
REKLAMA
News

Nie żyje KRZYSZTOF KIERSZNOWSKI. Miał 70 lat

Krzysztof Kiersznowski grał m.in. w “VaBank” i “Kilerze”.

Łukasz Budnik

24 października 2021

REKLAMA

W wieku 70 lat zmarł Krzysztof Kiersznowski, aktor znany z takich produkcji, jak m.in. obie części VaBank oraz Kiler. O jego śmierci poinformowano w mediach społecznościowych, między innymi na oficjalnym profilu Teatru TM. 

Kiersznowski urodził się 26 listopada 1950 roku. W młodości – dzięki dziadkowi, który pracował jako bileter w kinie – chodził na wszystkie projekcje filmów oraz do Teatru Współczesnego. Po ukończeniu liceum i zdaniu matury (już po odbyciu służby wojskowej), zdał za pierwszym razem na Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Studia ukończył w 1977 roku, dyplom uzyskał rok później.

Jeszcze w 1976 roku pojawił się w filmie Człowiek z marmuru oraz na scenie Ośrodka Kultury Teatralnej Teatru Ochoty. W kolejnych latach występował w różnych warszawskich teatrach, między innymi Studio, Sceny Prezentacje, Komedia, Rampa i Capitol. Pojawiał się też na deskach teatrów w Bydgoszczy, Zielonej Górze, Częstochowie i Łodzi. Na koncie miał takie filmy, jak VaBank (1981), Wakacje z Madonną (1983), Vabank II, czyli riposta (1984), Kiler (1997), Kiler-ów 2-óch (1999), Cześć Tereska (2001) i Statyści (2006). Za rolę w tym ostatnim zdobył nagrodę na 31. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Orła 2007.  Grał także w serialach, w tym: Fala zbrodni, Samo życie, Twarzą w twarz, Barwy szczęścia i Blondynka.

Żegnamy.

Fot. . Zenon Zyburtowicz/East News

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA