search
REKLAMA
News

Nie żyje CHRISTOPHER PLUMMER. Miał 91 lat

Łukasz Budnik

5 lutego 2021

REKLAMA

Christopher Plummer, jedna z legend Hollywood, zmarł w swoim domu w wieku 91 lat. Informację o jego śmierci potwierdziła rodzina, dodając, że przy aktorze czuwała jego żona. 

Plummer urodził się 13 grudnia 1929 roku. Wychowywała go głównie matka. Do podjęcia kariery aktorskiej zainspirował go Henryk V Laurence’a Oliviera. Pierwsze aktorskie kroki Plummer stawiał od 1953 roku, występując wówczas w telewizji, natomiast w 1958 zaliczył debiut kinowy w Zostać gwiazdą Sidneya Lumeta.

W trwającej kilka dekad karierze pojawiał się w takich produkcjach, jak – między wieloma innymi – Dźwięki muzykiUpadek Cesarstwa Rzymskiego, Bitwa o Anglię, Waterloo, Jezus z Nazaretu, 12 małpMalcolm X, Piękny umysł Dziewczyna z tatuażem. W wieku 82 lat otrzymał Oscara za rolę w filmie Debiutanci, z kolei w wieku 88 lat zdobył nominację za rolę J. Paula Getty’ego we Wszystkich pieniądzach świata, co uczyniło go najstarszym nominowanym w kategorii aktorskiej.

Christopher Plummer w “Dźwiękach muzyki”

Poza Oscarem, miał na swoim koncie także Nagrodę Genie, dwie nagrody Emmy, dwie nagrody Tony, Złoty Globy, Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych i Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej.

Wśród jego ostatnich filmów znajdziemy Na noże oraz The Last Full Measure.

Żegnamy. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA