search
REKLAMA
News

CHRISTOPHER NOLAN opowiada o TENECIE i koncepcji czasu w jego widowisku science fiction

Łukasz Budnik

19 czerwca 2020

REKLAMA

Do premiery Teneta zostały niecałe dwa miesiące (film ma trafić do kin 31 lipca), a kampania promocyjna widowiska Christophera Nolana trwa w najlepsze. Niedawno o najnowszym dziele reżysera wypowiedział się występujący w nim Kenneth Branagh, nazywając go filmem szpiegowskim opowiadającym o zagrożeniu świata i oszałamiającym wykorzystaniem koncepcji czasu. O widowisku opowiedział też sam Nolan.

W wywiadzie dla EW, twórca odniósł się do tajemniczej “inwersji czasu”, jaką mamy zobaczyć w filmie.

Tenet opowiada o czasie i o innych sposobach, w jaki może on funkcjonować. Nie chcę prowadzić tu lekcji fizyki, ale inwersja to koncept według którego dana materia ma odwróconą entropię, a więc biegnie wstecz w czasie, w stosunku do nas.

Słowa reżysera są zbieżne z tym, o czym widzowie pisali w sieci po premierze trailera, mianowicie, że Nolan postawił na koncept przyczynowości wstecznej, gdzie efekt poprzedza jego przyczynę w czasie, wobec czego późniejsze zdarzenie wpływa na wcześniejsze.

Nolan opowiedział też nieco o postaci granej przez Johna Davida Washingtona:

Mamy tu świat szpiegów, ukrytych tożsamości. John David gra agenta którego my znamy jako “Protagonistę”. Tenet to z kolei nazwa organizacji, do której zostaje przyłączony. Jest sercem filmu, ale w przeciwieństwie do Bonda, nie zamyka się emocjonalnie.

Według Nolana, Tenet do film do przeżywania na wielkim ekranie. Zamierzacie wybrać się do kina? 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA