search
REKLAMA
News

BILL COSBY wychodzi z więzienia. Sąd w Pensylwanii unieważnił wyrok

Cosby spędził w więzieniu trzy lata.

Łukasz Budnik

30 czerwca 2021

REKLAMA

Hollywood jest dziś wstrząśnięte wieścią, że sąd w Pensylwanii postanowił o zwolnieniu Billa Cosby’ego z więzienia, w którym przebywał po oskarżeniach o molestowanie seksualne i gwałt. Sąd uznał, że sposób, w jaki prowadzona była sprawa przeciwko komikowi, był niewłaściwy, bowiem lata wcześniej Cosby zawarł ugodę z ówczesnym prokuratorem stanowym, zatem postępowanie nie powinno toczyć się ponownie. Komik w 2005 roku złożył zeznania w procesie cywilnym, aby uniknąć odpowiedzialności karnej. Tymczasem 10 lat później następca prokuratora wykorzystał zeznania obciążające aktora, aby postawić mu zarzuty.

Cosby był skazany na 10 lat więzienia bezpośrednio za gwałt na Andrei Constand, choć sam utrzymywał, że ich relacja opierała się na zgodzie z obu stron. Komik spędził w zamknięciu 3 lata, a decyzja sądu spowodowała, że może opuścić więzienie dosłownie w ciągu kilku godzin. Najnowszy wyrok powoduje, że Cosby już nigdy nie może być skazany za ten sam przypadek. Pamiętajmy jednak, że ponad 60 kobiet utrzymuje, że na przestrzeni lat Cosby odurzał je tabletkami i alkoholem, a potem molestował seksualnie. Część z nich zeznawała podczas procesów Cosby’ego. Komik próbował się odwołać od wyroku od samego początku odsiadki. W dzisiejszym uzasadnieniu sądu w Pensylwanii czytamy, że zeznania kobiet niezwiązanych bezpośrednio ze sprawą Constand mogły wypaczyć decyzję przysięgłych. 

Wyrok sądu wzbudził oburzenie w środowisku Hollywood i wywołał skandal. Pojawiają się tweety o tym, że system w USA zawodzi i że decyzja sądu jest ciosem wymierzonym w ofiary, które właśnie przez takie sytuacje mają opory, by mówić głośno o swoich krzywdach. Amber Tamblyn napisała, że jest wściekła i że osobiście zna ofiary Cosby’ego. Prawniczka Lisa Bloom dodała, że cała sytuacja jest nie do pomyślenia. Jest też głos radości – Phylicia Rashad stwierdziła, że sprawiedliwości stało się zadość.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA