search
REKLAMA
News

365 DNI to NAJPOPULARNIEJSZY film 2020 roku na Netfliksie (według serwisu FlixPatrol)

Łukasz Budnik

1 stycznia 2021

REKLAMA

365 dni, erotyczny film oparty na powieści Blanki Lipińskiej pod tym samym tytułem, w czerwcu udostępniony został na Netfliksie w wielu krajach na świecie, gdzie święcił triumfy, trafiając na pierwsze miejsca list najchętniej oglądanych produkcji. Film Barbary Białowąs i Tomasza Mandesa natychmiast stał się przedmiotem dyskusji wśród widzów na Twitterze, gdzie zwracano uwagę na dyskusyjny punkt wyjściowy fabuły – główna bohaterka produkcji zostaje porwana przez włoskiego mafioza, który daje jej rok na zakochanie się w nim. 

W mediach stwierdzono, że 365 dni gloryfikuje związek z przymusu i w romantyczny sposób próbuje przedstawić porwanie. Na portalach takich jak “Decider”, “Variety” oraz “Cosmopolitan” pojawiły się recenzje, gdzie padają nawet określenia o najgorszym filmie, jaki widziało się w życiu. Krytycy odnotowywali, że 365 dni to produkcja bez smaku i antyfeministyczna, opowiadając w zasadzie o syndromie sztokholmskim. Głos zabrała także piosenkarka Duffy (autorka hitu “Mercy”), powołując się na własne, traumatyczne doświadczenia i nazywając 365 dni filmem niebezpiecznym.

Być może także zła prasa przyczyniła się do tego, że 365 dni odnaleźć można na listach najpopularniejszych filmów na Netfliksie w 2020 roku. Co więcej – według serwisu FlixPatrol, na którym znajdziemy codzienne aktualizacje statystyk dotyczących serwisów VoD, to właśnie film Białowąs i Mandesa nie miał w zeszłym roku konkurencji. Zmierzono, która produkcja najdłużej utrzymywała się w światowym TOP 10 – w ten sposób 365 dni zyskało dużą przewagę nad zajmującą drugie miejsce Enolą Holmes. Kolejne produkcje na liście to druga część Kroniki świątecznejRandki od święta oraz The Old Guard. Pełną listę odnajdziecie tutaj. O zwycięstwie 365 dni poinformował m.in. popularny serwis What’s On Netflix365 dni plasuje się wysoko także na innych listach, liczonych według odmiennych kryteriów – choćby na Forbes.

Jak wspominaliśmy, popularność filmu nie idzie w parze z oceną jego jakości – na portalu Rotten Tomatoes nie odnotowano ani jednej pozytywnej recenzji, o czym przekonacie się tutaj

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA