search
REKLAMA
News

MUMIA – zobacz nowy zwiastun! (AKTUALIZACJA 2.04.2017)

Jakub Piwoński

2 kwietnia 2017

REKLAMA

Stało się. Właśnie tworzy się na naszych oczach kolejne filmowe uniwersum. Universal pozazdrościł Marvelowi sukcesów i zaplanował odświeżenie filmów o swoich najsłynniejszych monstrach, których losy umiejętnie ze sobą splecie. Na razie wiadomo, że będzie nowy Van Helsing, Niewidzialny człowiek, Wilkołak i pewnie inni, bardziej znani, mroczni jegomoście.

Korowód otwiera jednak Mumia. Właśnie pojawił się w sieci pierwszy zwiastun, zapowiadający inauguracyjne widowisko. Zapomnijcie więc o udanej (tak, tak, udanej) serii ukazującej się w latach 1999–2008, a już tym bardziej o klasycznej Mumii z 1932 roku z Borisem Karloffem w roli tytułowej. Przyszła pora na nowe otwarcie.

Fabuła? Znamy ją dobrze, zapowiada się zatem klasyczna powtórka z rozrywki. Jakiś świętokradca narusza spokój starożytnej mumii, która rozwścieczona postanawia powstać z grobu. I bynajmniej nie ma dobrych zamiarów. Nowością jest tylko czas i miejsce – punkt wyjściowy akcji ma miejsce we współczesnym Iraku, a bohaterem jest komandos marynarki wojennej. Resztę znamy aż za dobrze. Ale uwaga – nie wiedzieć po co, w filmie pojawi się także doktor Jekyll (Russell Crowe)… nie wiadomo tylko, czy zaprosi do siebie pana Hyde’a.

I nic ponad ten strzępkowy opis nie wyłania się ze zwiastuna nowego widowiska. Póki co wygląda to marnie. Spece od promocji uznali, że ukazanie katastrofy lotniczej, w której bohaterowie odbijają się od ściany do ściany i krzyczą wniebogłosy, najpewniej wyzwoli w nas zainteresowanie. Nie wiem jak wy, ale ja wtedy oddałem wyraźnego ziewa. Dalej jest niewiele lepiej. Grający główną rolę Tom Cruise wygląda zresztą jakby grał w kolejnej części niemożliwej misji. Jedyny jasny element to uroda Annabelle Wallis. Na chwilę obecną, jeśli pójdę do kina, to chyba tylko dla niej.

Tom Cruise plays Ethan Hunt in Mission: Impossible - Rogue Nation from Paramount Pictures and Skydance Productions.

Nadzór nad tworzeniem wszystkich filmów uniwersum objął Alex Kurtzman (który wcześniej, w roli scenarzysty, udanie wskrzesił Star Treka). I w przypadku Mumii to on zasiadł na stołku reżyserskim. Scenariusz napisał Jon Spaihts, który brał udział przy tworzeniu scenariusza do Doktora Strange’a. Pomagał mu Christopher McQuarrie, autor tekstu do ostatniej Mission Impossible. To nie są przypadkowe nazwiska. Wierzę zatem, że nowa Mumia pokaże, że stać ją na więcej i jeszcze wstanie z grobu, do którego póki co wpychają ją, jak mniemam, spece od promocji.

korekta: Kornelia Farynowska

mummy-404x640

______________________________________________________________________________________

AKTUALIZACJA 2.04.2017

Zobacz jak prezentuje się widowisko z Tomem Cruisem w nowym zwiastunie.

Jakub Piwoński

Jakub Piwoński

Kulturoznawca, pasjonat kultury popularnej, w szczególności filmów, seriali, gier komputerowych i komiksów. Lubi odlatywać w nieznane, fantastyczne rejony, za sprawą fascynacji science fiction. Zawodowo jednak częściej spogląda w przeszłość, dzięki pracy jako specjalista od promocji w muzeum, badający tajemnice początków kinematografii. Jego ulubiony film to "Matrix", bo łączy dwie dziedziny bliskie jego sercu – religię i sztuki walki.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA