search
REKLAMA
Informacja

LATA 60. – Głosowanie na najlepsze filmy!

REDAKCJA

20 maja 2017

REKLAMA

Wypełnione gatunkowymi klasykami najlepsze filmy lat 70., otoczone kultem lata 80., sentymentalnie wspominane filmy z lat 90., mocna pierwsza dekada XXI wieku – te zestawienia już wam zaprezentowaliśmy w ostatnich latach i czymś naturalnym była ocena kolejnego dziesięciolecia.

Lata 60. to olbrzymia ilość klasyków kina. Wybitne dramaty historyczne, nowa jakość w westernie, znakomite musicale, rasowe thrillery, formalne eksperymenty – to ten czas, w którym dynamicznie rozwija się kino autorskie, francuska nowa fala coraz bardziej wpływa na kształt i treść dramatów filmowych, coraz odważniej poruszane są ówczesne problemy społeczne i polityczne związane ze statusem powojennego pokolenia, które kwestionuje zastany porządek i stabilizację i wynosi na sztandary hasła wolnościowe. Zaczyna się rewolucja kulturowa i seksualna, rozwija się wojna w Wietnamie, wciąż trwa zimna wojna między ZSRR a USA, w zamachach giną Kennedy i Luther King, przez Europę przetaczają się strajki i protesty, wszyscy podniecają się lotami w kosmos zwieńczonymi lądowaniem na Księżycu – to tylko najważniejsze wydarzenia, które stały w centrum zainteresowania wielu filmowców, inspirowały ich, wpływały na twórczość najsłynniejszych reżyserów.  W Polsce, po spektakularnym sukcesie tzw. polskiej szkoły filmowej, której artystyczne korzenie tkwiły w wojennej traumie, dominować zaczynają ekranizacje klasycznej literatury, kino kostiumowe i historyczne.

Kto wyznaczał kierunki kina?

Popatrzcie tylko na te nazwiska: Fellini, Leone, Kubrick, Hitchcock, Godard, Frankenheimer, Penn, Kurosawa, Bunuel, Bergman, Tati, Melville, Polański, Lumet, Cassavetes, Chmielewski, Sturges, Antonioni, Oshima, Jewison, Kawalerowicz, Has, Hoffman, Nichols. Każdy z nich (i wielu jeszcze innych!) zaprezentował filmy genialne, arcydzieła w swojej klasie, które do dzisiaj wyznaczają standardy gatunkowe.

Już teraz można stwierdzić jedno – ułożenie osobistego rankingu nie będzie proste, nie mówiąc już o oficjalnych wynikach, które z pewnością nie zadowolą wszystkich (zakład?). Niemniej zagłosujmy.

*

Ankieta jest poniżej, a klikając TUTAJ również możecie uzupełnić formularz.

Wybieracie 15 najlepszych filmów – ani mniej, ani więcej. Podobnie jak w przypadku poprzednich głosowań, bierzemy pod uwagę całe dziesięciolecie, czyli lata 1960 – 1969.  

Głosujemy do 28 maja (niedziela) do 23:59. Dużo czasu na oddanie głosu, ewentualne przypomnienie sobie kilku klasyków lub zaliczenie tytułów, na które do tej pory nie znaleźliście czasu.

Jako podpowiedź, lista z najważniejszymi tytułami (ponad 400!) znajduje się TUTAJ. Oczywiście nie są to wszystkie tytuły, ale zdecydowana większość tych najważniejszych, najczęściej nagradzanych, najpopularniejszych.

 

Ładuję…

REKLAMA