STRONA GŁÓWNA  


 

Już za parę dni kończy się pierwsza dekada nowego stulecia. Pod względem filmowym był to okres wywołujący bardzo często - teraz, u jego schyłku - skrajne emocje. Z jednej strony od zawsze słyszalne są głosy bez ustanku wywyższające wcześniejsze dekady - szczególnie lata 80. i 90. - i tym samym deprecjonujące odchodzące dziesięciolecie. Z drugiej strony wciąż pojawiają się tytuły wywołujące ożywione dyskusje; tytuły, które niejednokrotnie nazywane są arcydziełami, kinematograficznym przełomem, geniuszem w czystej podstaci.

I właśnie tej drugiej stronie, doceniającej odchodzącą dekadę, poświęcony jest nasz plebiscyt; plebiscyt niezbicie dowodzący, że te 10 ostatnich lat to okres, w którym pojawiło się wiele znakomitych filmów, w tym także takich - i to w sporej liczbie - które bez jakiegokolwiek sprzeciwu wpisane zostały do annałów Sztuki Filmowej (baczność!).70 osób - członkowie Klubu Miłośników Filmu i wybrani użytkownicy Forum KMF - wybrało 100 najlepszych filmów pierwszej dekady XXI wieku. Kilka istotnych zasad, którymi się kierowaliśmy podczas głosowania:

1. Gatunek, kraj pochodzenia, forma i treść są nieistotne. Każdy głosował podług swego widzimisię, czyli w grę wchodziły zarówno próby zmierzenia się z obiektywizmem, jak i osobiste sentymenty.
2. Premiera światowa przypadła na okres 1.1.2001 - 31.12.2010 i jest to jedyny i prawdziwy zakres czasowy pierwszej dekady XXI wieku. Jasne, mamy jeszcze kilka tygodni do zakończenia roku, jednak nie spodziewamy się jakiejkolwiek rewolucji spowodowanej pojawieniem się kilku tytułów (które, swoją drogą, będą docierały do Polski przez wiele miesięcy, a nie chcemy czekać).
3. Każdy głosował na 20 tytułów umieszczając je na miejscach od 1. do 20. z odpowiednią punktacją.

Oto wyniki. A już wkrótce Suplement, w którym zaprezentujemy filmy, które nie załapały się do najlepszej setki.100-76   75-51   50-41   40-31   30-21   20-11   10-1 SUPLEMENT


Skomentuj wyniki na naszym Forum:
http://forum-kmf.fc.pl/viewtopic.php?t=4342


PLEBISCYTY KMF
STRONA GŁÓWNA

e-mail Plebiscyt przeprowadził: Rafał Oświeciński [desjudi]
Klub Miłośników Filmu, Grudzień 2010