Wersje reżyserskie

WŁADCA PIERŚCIENI: DRUŻYNA PIERŚCIENIA. Wersja reżyserska

Autor: Maciek Poleszak
opublikowano

KILKA SŁÓW TYTUŁEM WSTĘPU

Drużyna Pierścienia to film monumentalny i jeden z najlepszych filmów fantasy, który już w dniu premiery został zaliczony do klasyki gatunku. Nie napiszę nic, co nie zostałoby napisane już wcześniej, więc po prostu skupię się na opisaniu wersji rozszerzonej filmu, która nie trafiła do kin z powodu swojej długości (208 minut!) i została zastąpiona przez wersję krótszą. I w zasadzie tak należałoby to rozpatrywać – wersja rozszerzona powinna być nazwana wersją oryginalną, a wersja kinowa – wersją skróconą. Przejdźmy więc do opracowania.

  • SCENY DODANE

[Czas: 4:50 – 5:11]
Rozszerzono scenę śmierci Isildura. W wersji kinowej widzimy jedynie zasadzkę orków i zwłoki syna Elendila spływające rzeką ze strzałami sterczącymi z pleców. Z wersji rozszerzonej dowiadujemy się, że pogromca Saurona stchórzył i chciał uciekać założywszy Pierścień. Niewidzialny Isildur ucieka w stronę rzeki, ale w wodzie Pierścień zsuwa mu się z palca i to wystawia go na łatwy cel dla łuczników. Dzięki tej scenie jasne stają się słowa Galadrieli, która mówi, że „Jedyny Pierścień zdradził Isildura”.

[Czas: 7:18 – 10:09]
Całkowicie zmieniono początek filmu, dodając sporo ujęć i przemontowując część starych. Na początku kamera pokazuje mapę Śródziemia, a następnie oddala się i pokazuje wnętrze Bag End – domu Bilba; pojawia się tytuł filmu. Następnie mamy ujęcie starego Bagginsa zaczynającego pisać swoją książkę „Tam i z powrotem. Opowieść hobbita.”, który postanawia zacząć od opisania życia mieszkańców Shire. Kiedy czyta na głos swoje zapiski, przedstawia codzienne zajęcia hobbitów (część ujęć jest nowych, a część pochodzi z wersji kinowej, ze sceny, w której Gandalf wjeżdża do Hobbitonu). W międzyczasie ktoś przerywa Bilbowi pisanie pukając do drzwi, ale stary hobbit nie fatyguje się otworzyć, tylko krzyczy do Froda, żeby to zrobił. Po tym wstawiono kolejne ujęcia hobbitów, w tym przygotowania do urodzin narratora. Znów pukanie do drzwi przerywa proces twórczy Bilba i znowu krzyczenie na Froda nie daje żadnego skutku.

[Czas: 11:19 – 12:20]
Wydłużono rozmowę Froda i Gandalfa na wozie. Frodo wspomina o dziwnym zachowaniu wuja: o pakowaniu map i rzeczy potrzebnych do podróży, jak też i o czymś zdającym się dręczyć Bilba. Dodano ujecie Bilba składającego mapę, a następnie panicznie szukającego czegoś w domu. Hobbit uspokaja się dopiero, kiedy zdaje sobie sprawę, że szukany przez niego Pierścień cały czas znajdował się w jego kieszeni. W kolejnej scenie, gdy Gandalf przejeżdża przez most, dodano głos starego Bagginsa kończącego rozdział książki.

[Czas: 16:50 – 17:05]
Kiedy Gandalf jest u Bilba, do drzwi zaczynają dobijać się Sackville-Bagginsowie – krewni starego Bagginsa, którzy liczą na spadek w postaci Bag End.

[Czas: 20:50 – 21:55]
Bilbo wita gości na przyjęciu urodzinowym, ale chowa się przed Bagginsami z Sackville. Później wyznaje w rozmowie z Frodem, że nie przygarnął go po śmierci rodziców z litości, tylko dlatego, że widział w nim podobieństwo do siebie i przeprasza za samolubność.

[Czas: 33:29 – 34:43]
Po przyjęciu urodzinowym młode hobbity bawią się jeszcze w karczmie „Pod zielonym smokiem”, a starzy rozmawiają przy fajce i piwie o dziwnych rzeczach dziejących się w Shire. Jeden z nich mówi, że zbliża się wojna, a drugi kwituje to stwierdzenie słowami: „Trzymaj się z dala od kłopotów, a kłopoty będą się trzymać z dala od ciebie”. Po wyjściu z karczmy Sam i Frodo chwilę rozmawiają o dziewczynie, która podoba się temu pierwszemu.

[Czas: 43:13 – 44:45]
Dodano scenę obozowania, podczas której Sam i Frodo zauważają korowód leśnych elfów zmierzający do Szarej Przystani. Kiedy hobbity kładą się spać, Sam narzeka, że nie może się ułożyć tak, żeby korzeń nie wbijał mu się w plecy.

[Czas: 1.03:10 – 1.03:33]
Merry pyta Froda, skąd ma pewność, że Obieżyświat jest przyjacielem Gandalfa. Powiernik Pierścienia odpowiada, że sługa wroga wyglądałby piękniej, ale budziłby grozę. Zmieniono też ujęcie, kiedy Aragorn mówi o celu ich podróży – Rivendell.

[Czas: 1.04:38 – 1.04:45]
Dodano scenę, w której podróżnicy przeprawiają się przez bagna i obozują na nich. Przy ognisku Aragorn śpiewa pieśń o Luthien – elfce, która zrezygnowała z nieśmiertelności, aby poślubić człowieka.

[Czas: 1.14:32 – 1.16:01]
Kiedy Frodo leży zraniony przez Króla Nazguli, Sam zagaduje go, pokazując zamienione w kamień trolle, o których opowiadał Bilbo.

[Czas: 1.30:00 – 1.30:30]
W wersji kinowej Boromir niemalże ignoruje obecność Aragorna w „kaplicy” Isildura. W wersji rozszerzonej wywiązuje się między nimi krótki dialog, w którym Obieżyświat mówi, że jest przyjacielem Gandalfa, a dziedzic Gondoru stwierdza, że łączy ich wspólny cel.

[Czas: 1.34:31 – 1.35:35]
W wersji rozszerzonej Boromir wstaje i przemawia dwukrotnie. W dodanej scenie zabiera głos jako pierwszy i opowiada swój sen, w którym słyszał przepowiednię o odnalezieniu Zguby Isildura. Próbuje sięgnąć po Pierścień, ale z miejsca zrywa się Elrond, a Gandalf zaczyna recytować w mowie Mordoru zapisane na Pierścieniu słowa. W trakcie recytacji słońce przygasa, a elfy zdają się odczuwać ból.

[Czas: 1.41:14 – 1.42:24]
Kiedy Aragorn odwiedza grób swojej matki, przychodzi do niego Elrond i mówi, że jest ostatnim dziedzicem Isildura i jego przeznaczeniem jest przejąć po nim władzę. Obieżyświat odpowiada, że tego nie chce.

Ostatnio dodane