search
REKLAMA
Znalezione w sieci

SYLVESTER STALLONE opowiada o tym, jak powstał ROCKY

Maria Grzybowska

28 stycznia 2021

REKLAMA

Rocky z 1976 roku to pierwszy z kultowej serii filmów o ikonicznym bohaterze kina bokserskiego.

Film opowiada o Rockym Balboa (Sylvester Stallone), nieznanym bokserze, który walczy w podrzędnych klubach, a w międzyczasie ściąga długi dla lokalnego gangstera. Pewnego dnia dostaje od losu wielką szansę – mistrz świata wagi ciężkiej, Apollo Creed (Carl Weathers), szuka nikomu nieznanego boksera do walki o tytuł po tym, jak jego przeciwnik doznaje kontuzji dłoni. Wybór pada na Rocky’ego, który decyduje się podjąć wyzwanie i udowodnić wszystkim swoją wartość. Mając wsparcie swojej dziewczyny, Adrian, oraz trenera Mickeya rozpoczyna serię morderczych treningów. Film wyreżyserował John G. Avildsen, a scenariusz napisał sam Stallone. W wywiadzie z 1977 roku opowiedział, dlaczego napisała taki, a nie inny film.

Rocky

Miałem wtedy wrażenie, że kino, a przynajmniej filmy, które ja oglądałem, były cały czas negatywne. Wszystko było “anty”: antyspołecznie, antyreligijne, antyrządowe. Nie było komu kibicować. Myślę też, że filmy są cykliczne – chciałem wrócić w tym cyklu do filmów lat 40. i 50. (…) Gdzie moralność jest na głównym planie. Skorzystałem więc z okazji, żeby napisać ten konretnie film. Oczywiście byłem trochę samolubny, bo myślałem o sobie do głównej roli. (…) Jednak pomyślałem, że jeżeli miałbym pójść na dno i popaść w zawodowe zapomnienie, to chciałem chociaż móc sobie powiedzieć: cóż, spróbowałeś. Pokazałeś się z najlepszej strony, ale się nie udało. To mnie, można powiedzieć, sprowokowało do napisania tego scenariusza.

Rocky zdobył 3 Oscary w kategoriach: najlepszy film, najlepszy reżyser i najlepszy montaż. Doczekał się też 5 kontynuacji.

Poniżej możecie obejrzeć wspomnianą rozmowę.

https://www.youtube.com/watch?v=hdV9jDCGlcI

Avatar

Maria Grzybowska

REKLAMA