Sequele

SEQUELE – Żelazny orzeł

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Żelazny Orzeł
ROK PRODUKCJI: 1986
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Sidney J. FurieWYSTĄPILI:
Louis Gosset Jr.
Jason Gedrick
David Suchet
Tim Thomerson
Larry B. Scott
Caroline Lagerfelt
Jerry Levine
Robbie Rist

Samolot Teda Mastersa zostaje zestrzelony przez MIGa na wrogim terytorium. Nikt nie kwapi się, aby wyruszyć z misją ratunkową. Syn pilota – Doug Masters – kontaktuje się z pułkownikiem Charlesem Sinclairem i prosi go o pomoc. Chappy rozpoczyna szybki kurs zaawansowanego pilotażu i wraz z młodzieńcem wyrusza na pomoc, bez wiedzy przełożonych, Tedowi Mastersowi. Ten film to jeden wielki sentyment. Niestety, nie darzę miłością myśliwców i innych latających maszyn w filmach, jednak w tym wypadku ogląda się je całkiem miło. Oczywiście reszta to jedna wielka ideologia reaganowska, ale film zachwyca świetnymi (wciąż) scenami akcji i niezłą muzyką (w tle przebój zespołu Queen). Całkiem miło znów wrócić na koniec lat 80-tych.

TYTUŁ POLSKI: Żelazny Orzeł II
ROK PRODUKCJI: 1988
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Sidney J. FurieWYSTĄPILI:
Louis Gosset Jr.
Mark Humphrey
Stuart Margolin
Alan Scarfe
Sharon Brandon
Maury Chaykin
Colm Feore
Clark Johnson

Chappy Sinclair zostaje wybrany do dowodzenia misją sił powietrznych dwóch wrogich mocarstw: Związku Radzieckiego i Stanów Zjednoczonych. Celem wcześniejszego wspólnego szkolenia, a później akcji, są obiekty na terenie Środkowego Wschodu. Problemem jest nakłonienie do współpracy pilotów z dwóch jakże odmiennych mentalnie, politycznie i charakterologicznie narodów. Jak się okazuje – nie jedynym. Chappy odkrywa, że ktoś z Pentagonu sabotuje misję. Sequel pod względem akcji dorównuje pierwszej części, jednak nachalne i toporne przesłanie filmu jest trudne do wytrzymania. Poza tym Louis Gossett Jr. jest aktorem, którego zawsze ogląda się z przyjemnością.

TYTUŁ POLSKI: Żelazny Orzeł III
ROK PRODUKCJI: 1992
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: John GlenWYSTĄPILI:
Louis Gosset Jr.
Rachel McLish
Paul Freeman
Horst Buchholz
Christopher Cazenove
Sonny Chiba
Mitch Ryan
Rob Estes

Anna prosi o pomoc Chappy’ego, aby ten uwolnił wioskę (w Ameryce Południowej) od okupującego ją dealera narkotykowego. Nie bacząc na niechęć dowództwa sił powietrznych Stanów Zjednoczonych (jeden z generałów okazuje się być współpartnerem “okupanta”), Chappy Sinclair sam “skrzykuje” paczkę znajomych w zaawansowanym wieku (m.in. Japończyk) i rusza na pomoc ofiarom. Ten odcinek odbiega fabularnie od pozostałych. Jest to ukłon w stronę starych maszyn, co prawda jakością scenariusza nie odbiega jakoś od pozostałych, ale przynajmniej wyróżnia się czymś oryginalnym, choć ciężko dostrzec jeszcze poza tym jakieś pozytywy. Dla fanów serii lekki zawód.

TYTUŁ POLSKI: Żelazny Orzeł IV
ROK PRODUKCJI: 1995
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Sidney J. FurieWYSTĄPILI:
Louis Gosset Jr.
Jason Cadieux
Joanne Vannicola
Max Piersig
Karen Gayle
Ross Hull
Rachel Blanchard
Sean McCann

Emerytowany Charles Chappy Sinclair prowadzi swoją szkołę pilotażu dla tzw. “trudnej młodzieży”. Zwraca się o pomoc do swego protegowanego Douga Mastersa. Podczas regularnych treningów odkrywają grupę niesubordynowanych oficerów sił powietrznych, parających się przemytem toksycznych substancji. Najgorsza część, w której twórcy wyraźnie nie mieli pomysłu na film. Nie dość, że są poważne niekonsekwencje fabularne, to jeszcze niemal żenujące aktorstwo, słabe sceny akcji (znacznie okrojony budżet “wychodzi” na każdym kroku) i fatalny scenariusz nie mogą usatysfakcjonować nikogo. Nawet fanów lotnictwa.

CIEKAWOSTKI:

  • Postacią łączącą wszystkie filmy jest Chappy Sinclair, którego we wszystkich częściach zagrał Louis Gossett Jr.
  • Zdecydowanym “ojcem” serii jest Sidney J. Furie, reżyser prawie wszystkich odcinków, prócz trzeciego, który klimatem odbiega od pozostałych.
  • W 4 części pojawia się dość duża nieścisłość. Otóż powraca Doug Masters (którego gra inny aktor niż w jedynce). Uważny widz zauważył zapewne, że Doug zginął na początku drugiej części (Jasona Gedricka nie uwzględniono w napisach końcowych). Nawet nie próbowano jego “zmartwychwstania” w jakikolwiek sposób wyjaśnić.
  • W 3 części pojawia się legenda kina japońskiego, Sonny Chiba.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Nie będzie. Wieści w sieci nie ma, a Louis Gossett Jr. już jest stareńki i pewnie nie będzie miał ochoty wbijać się w “pilotkę” 🙂

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane