Sequele

SEQUELE – Straszny film

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Straszny Film
ROK PRODUKCJI: 2000
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Keenen Ivory WayansWYSTĄPILI:
Anna Faris
Shawn Wayans
Marlon Wayans
Jon Abrahams
Shannon Elizabeth

Historia szóstki przyjaciół, którzy są terroryzowani przez seryjnego mordercę. Przyczyną są wydarzenia, które rozegrały się poprzedniego roku w noc Halloween. Pierwszą ofiarą jest Drew Decker. Film to całkiem niezła parodia młodzieżowych horrorów bardzo popularnych pod koniec lat 90-tych. Dostało się Krzykom, Koszmarowi minionego Lata, Szóstemu Zmysłowi, Blair Witch Project a nawet Matrixowi. Bardzo specyficzne poczucie humoru, trochę absurdalne, trochę kloaczne – bawi, ale raczej jednorazowo. O aktorstwie nie wspomnę, przemilczę. Pojawia się sporo smaczków nawiązujących do popkultury, głównie amerykańskiej.

TYTUŁ POLSKI: Straszny Film 2
ROK PRODUKCJI: 2001
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Keenen Ivory WayansWYSTĄPILI:
Anna Faris
Marlon Wayans
James DeBello
Shawn Wayans
Regina Hall
Tim Curry
James Woods

Cindy, Ray, Shorty i Brenda próbują zapomnieć o wydarzeniach zeszłego halloween. Cindy zakochuje się w Buddy’m, a tymczasem profesor Oldman zaprasza studentów do Diabelskiego Domu, w którym niedawno przeprowadzano egzorcyzmy nad Megan Voorhees. Ta część cyklu, mocno powiązana fabularnie z poprzednią, mocno ustępuje pierwowzorowi. Humor jeszcze bardziej dosadny, ale niestety już nie tak bawiący. Bracia Wayans tym razem obśmiewają klasyki, tj: The Exorcist czy Friday The 13th. W epizodach pojawiają się gwiazdki serialu Beverly Hills, 90210. Dla zagorzałych fanów.

TYTUŁ POLSKI: Straszny Film 3
ROK PRODUKCJI: 2003
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: David ZuckerWYSTĄPILI:
Anna Faris
Charlie Sheen
Pamela Anderson
Leslie Nielsen
Regina Hall

Cindy Campbell obecnie pracuje w jednej ze stacji telewizyjnych. Zostaje oddelegowana do zbadania dziwnych wypadków na farmie Toma Logana. Dowiaduje się też o śmierci swej przyjaciółki Brendy, która zginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Jedyną poszlaką jest tajemnicza kaseta video, która podobno zabija. Trzecia część serii jest powrotem do przyzwoitego poziomu (o ile można w przypadku cyklu Scary Movie mówić o jakimkolwiek poziomie :), a na pierwszym planie poza znajomymi z poprzednich części pojawia się gwiazda parodii Hot Shots! Charlie Sheen. Całkiem przyzwoita rozrywka, choć nie dla wszystkich.

TYTUŁ POLSKI: Straszny Film 4
ROK PRODUKCJI: 2007
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: David ZuckerWYSTĄPILI:
Anna Faris
Regina Hall
Craig Bierko
Bill Pullman
Leslie Nielsen

Cindy znajduje posadkę u pewnej staruszki w domu, który… straszy. Poznaje sympatycznego, aczkolwiek niezrównoważonego sąsiada. Rozkwita uczucie. Tymczasem miasto nawiedzają obce kreatury z kosmosu zwane TriPodami. Na ratunek światu ponownie spieszy Cindy ze swą przyjaciółką Brendą, lecz aby to zrobić obie muszą udać się do tajemniczej osady. Okazuje się, że w tej inwazji palce maczał prezydent Harris. Trwa wyścig z czasem. Film niestety dowodzi tego, że dobrych parodii już się nie kręci. Nie ukrywam, że liczyłem na coś przyzwoitego, bo na stołku scenarzysty zasiadł Jim Abrahams. Przeliczyłem się. Żarty przewidywalne, ciężkie i mało błyskotliwe. Nawet ikona komedii, Leslie Nielsen, mocno rozczarowała. Niewielką pociechą, ale zawsze, może być opinia, że to wciąż lepsze 75 minut, niźli produkcje spółki Jason Friedberg i Aaron Seltzer.

CIEKAWOSTKI:

  • Roboczo pierwsza część miała się nazywać “Last Summer I Screamed Because Halloween Fell On Friday The 13th”.
  • Część trzecia miała wstępnie nosić tytuł “Scary Movie 3: Episode I – Lord of the Brooms”. Wersja Unrated tego filmu wyszła na DVD pod tytułem Scary Movie 3.5.
  • We wszystkich częściach zagrały jedynie Anna Faris i Regina Hall.
  • Twórcy cyklu, bracia Wayans, zostali odsunięci od produkcji 3 części, a przekazano ją jednemu z członków tria ZAZ (cykl The Naked Gun).
  • W kolejnych odsłonach Scary Movie wystąpiły w epizodach znane gwiazdy jak: James Woods, Pamela Anderson, Jenny McCarthy, Carmen Electra, Bill Pullman, Michael Madsen, Shaquille O’Neal.
  • Jako że pierwsza część kpiła głównie z młodzieżowych horrorów Scream czy I Know What You Did Last Summer, bohaterowie noszą nazwiska nawiązujące do bohaterów i aktorów ich grających w w/w filmach.
  • Miała powstać alternatywna wersja trzeciej części (braci Wayansów), ale realizacja nie doszła do skutku.
  • Dwukrotnie w częściach 3 i 4 pojawili się Anthony Anderson, Simon Rex i Leslie Nielsen. Ten ostatni to stary znajomy reżysera z cyklu o inspektorze Franku Drebinie.
  • Od 4 części cykl przejęło 2/3 tria ZAZ (dołączył scenarzysta Jim Abrahams) wraz z ich przyjacielem Patem Proftem. Brakuje Jerry’ego Zuckera, brata Davida.
  • Jak dotąd ostatnia część miała przezabawny tagline: “Czwarta część trylogii”.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Mimo sporej przerwy od premiery czwartej części, piąty film “Strasznego filmu” jest planowany i zapowiadany. Wstępna data premiery to 2012 rok.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane