search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Mucha

Dawid Karpiński

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Mucha
ROK PRODUKCJI: 1986
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: David CronenbergWYSTĄPILI:
Jeff Goldblum
Geena Davis
John Getz
Joy Boushel
Leslie Carlson
George Chuvalo
Michael Copeman
David Cronenberg

Remake filmu z 1958 r. Dziennikarka naukowego czasopisma Particle postanawia sprawdzić jak bliskie prawdy są przechwałki Setha Brundle, rzekomo pracującego nad rewolucyjnym wynalazkiem. W magazynie, będącym jednocześnie mieszkaniem i laboratorium Setha, Veronica przekonuje się, że ekscentryczny naukowiec zbudował działający teleport. Na prośbę Setha zgadza się dokumentować przebieg prac, których efektem ma być teleportacja żywego organizmu. Gdy urządzenie zaczyna działać jak należy, Brundle postanawia przetestować je na sobie, nie zauważa jednak, że do kapsuły dostaje się mucha. Komputer dokonuje syntezy obu organizmów i w miarę upływu czasu Seth zmienia się w owada. Znakomity film Davida Cronenberga. Pod płaszczykiem obrzydliwego horroru kryją się pytania o granice eksperymentów naukowych. Rzadko zdarza się takie połączenie, tym bardziej że przeobrażające się ciało Setha wygląda bardzo realistycznie. Ponadto Mucha straszy także niepokojącą atmosferą, psychika naukowca powoli przekształca się i “Brundle-mucha” przejawia niebezpieczne cechy charakterystyczne dla społeczności insektów.

TYTUŁ POLSKI: Mucha II
ROK PRODUKCJI: 1989
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Chris WalasWYSTĄPILI:
Eric Stoltz
Daphne Zuniga
Lee Richardson
John Getz
Frank C. Turner
Ann Marie Lee
Gary Chalk
Harley Cross

Film otwiera scena porodu, podczas którego Veronica umiera. Na pozór normalne dziecko dorasta w ośrodku Bartok Industries i szybko przejawia odchylenia od normy. Martin Brundle rozwija się szybciej niż zwykły człowiek; nieświadomy swojego pochodzenia dorasta wewnątrz firmy, zaprzyjaźniając się przy okazji z jej założycielem. Martin zostaje przydzielony do pracy nad kapsułami ojca i w końcu udaje mu się rozpracować uszkodzone urządzania, nad którymi od lat pracowali specjaliści firmy. Znakomity sequel udowadniający, że nawet poważne, stanowiące zamkniętą całość filmy da się w przyzwoity sposób kontynuować. Mucha 2 nie próbuje przeskoczyć poprzednika – to bardziej tradycyjny horror bez istotnego przesłania. Na szczególną uwagę zasługuje perfekcyjne przywiązanie do szczegółów, nagrania Setha, wygląd telepodów, krótki epizod Stathisa czy narodziny nakręcone w sposób uniemożliwiający rozpoznanie, że w rolę Veroniki wciela się inna aktorka. Warto podkreślić, że wciągający scenariusz nie jest kalką pierwowzoru. Jedyną (znalezioną na siłę) wadą jest trochę toporna animacja przeobrażonego Martina: zgodnie z logiką i sequelową tradycją, jest większy i doskonalszy niż ojciec. Po obejrzeniu drugiej części stwierdzam, że nie dało się tego zrobić lepiej.

CIEKAWOSTKI:

  • Projekty telepodów był inspirowane wyglądem cylindrów motocykla Ducati należącego do reżysera.
  • Wydzielina do rozpuszczania pokarmu to mieszanka miodu, jaj i mleka.
  • Jedynie John Getz zagrał w obydwu częściach.
  • Nagranie, na którym Seth opowiada o poprawianiu samego siebie poprzez teleportację to niewykorzystana scena z części pierwszej.
  • Planowano wykonanie nagrania z ostatnich etapów przeobrażenia Setha, który rozważałby odwrócenie procesu. Ze względu na konieczność pojawienia się na planie Goldbluma zrezygnowano z tego pomysłu.
  • Stół poświęcony filmowi (a także po jednym z serii Alien, Predator i Buffy) znalazł się w słabiutkiej grze “Science Fiction Pinball”.
  • Pierwsza seria The Fly tworzy trylogię: The Fly, Return Of The Fly i Curse Of The Fly.
  • Niezwykle oryginalny, jak zwykle, prezentuje się polski plakat do pierwszej części. “Polska szkoła plakatu” 🙂

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

“Muchy 3” nie będzie. Całkiem możliwe, że powstanie remake filmu i na reżyserskim stołku zasiądzie ponownie Cronenberg. To dosyć ciekawa sytuacja, bo film się nie zestarzał i postęp techniczny niewiele zmieni, ale nazwisko reżysera robi swoje i mimo wszystko warto śledzić przebieg prac nad tym remake’em.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

 

Avatar

Dawid Karpiński

REKLAMA