search
REKLAMA
Zestawienie

Najpopularniejsze MEMY z serialu PRZYJACIELE

Łukasz Budnik

14 marca 2021

REKLAMA

Serial Przyjaciele na stałe odcisnął swój ślad w popkulturze. Dziś zapewne większość widzów na świecie kojarzy tytułową grupę bohaterów, a ci, którzy przy Przyjaciołach spędzili wyjątkowo dużo czasu, także konkretne wątki, sceny i dialogi. Sitcom, podobnie jak wiele innych popularnych produkcji, stał się dla fanów także idealnym materiałem na memy.

Poniżej wybrane – w formie obrazkowej i wideo – zainspirowane Przyjaciółmi i krążące po sieci, wykorzystywane jako reakcje lub komentarze, a czasem po prostu funkcjonujące jako żart. Tradycyjnie pod uwagę wzięte zostały te, które stały się viralem.

Chandler Dancing on Things

W jednym z odcinku serialu Chandler wskakuje na stół i zaczyna tańczyć w specyficzny, zabawny sposób. W 2012 roku na portalu Tumblr jedna z użytkowniczek rozpoczęła modę na wklejanie bohatera w różne inne obrazki i publikowanie tego w formie gifów. W ten sposób Chandler tańczył m.in. w grze o Pokemonach, na ramieniu Baracka Obamy, dziobie Titanica lub kanapce z Nutellą. Przykład poniżej. Warto przy okazji dodać, że taniec Chandlera z innej sceny porównywano do sceny z Jokera, co odnotował sam Matthew Perry.


Phoebe Teaching Joey

Jeden ze świeższych memów z Przyjaciół, oparty na scenie z odcinka The One Where Joey Speaks French, w którym Phoebe uczy Joeya francuskiego na potrzeby roli. Choć bohater powtarza kolejne fragmenty danego zdania, nie jest w stanie powtórzyć go w całości, wypowiadając całkowicie coś innego. W 2020 fragment ten został przerobiony m.in. na komentarz dotyczący faktu, że ludzie nie pozostają w domach podczas lockdownu.


Chandler Bing Hugging a Record

W szóstym odcinku trzeciego sezonu Chandler ściska w ramionach winylową płytę z albumem Lionela Richiego i śpiewa z zamkniętymi oczami. W 2014 roku jeden z internautów podmienił okładkę na grafikę z płyty grupy Oasis, czym zapoczątkował trend na wklejanie w obrazek rozmaitych okładek, co jest wyrazem uznania dla danego artysty.


Joey’s Delayed Reaction

Mem stworzony na podstawie prawdopodobnie jednej z najsłynniejszych scen w serialu – tej, w której widzowie i bohaterowie pośrednio dowiadują się, że to Ross jest ojcem dziecka Rachel. Jedyną osobą, która uświadamia to sobie z opóźnieniem, jest (oczywiście) Joey. Jego zabawna reakcja w 2011 roku została użyta jako tzw. „reaction gif”, a w kolejnych latach ewoluowała do poziomu mema obrazkowego. Kadr z uśmiechniętym Joeyem jest zazwyczaj opisem danej sytuacji, a jego przerażona reakcja – jej konsekwencjami lub niespodziewanym dalszym ciągiem.


Friendzone

Z pewnością zetknęliście się z terminem „friendzone”, oznaczającym dosłownie „strefę przyjaciela” i określającym sytuację, w której tylko jedna osoba z dwóch chciałaby pogłębić relację, inna zaś pozostać w stosunkach przyjacielskich. Dziś fraza ta weszła ta właściwie do języka potocznego młodzieży i jest stosowana w sytuacjach nawet niezwiązanych z samymi Przyjaciółmi. Tymczasem wywodzi się właśnie z sitcomu, a konkretnie z odcinka The One with the Blackout, gdzie Joey określa tak ówczesną relację Rossa i Rachel.


Puzzle Piece Monica

Najświeższy mem z zestawienia, bo z lutego tego roku. Obrazkiem wyjściowym jest fragment puzzli z kadrem z Przyjaciół, na którym łączenie dwóch elementów bardzo niefortunnie pojawiło się na twarzy Moniki, przez co wygląda ona tak, jakby miała wyjątkowo przerażający uśmiech. Internauci nie czekali długo z wykorzystaniem fragmentu puzzli i wklejaniem go we fragmenty innych produkcji.


Marcel’s Favorite Song

W popularnym odcinku pierwszego sezonu pt. The One with The Poker małpka imieniem Marcel włącza u Rossa piosenkę „Lion Sleeps Tonight”, do której zaczynają tańczyć właśnie Ross, Chandler i Joey. W 2016 roku na YouTubie rozpoczęła się moda na przerabianie tej sceny i dodawanie do niej innych piosenek, m.in. słynnego „Pumped Up Kicks”. Efekt końcowy zobaczycie poniżej.


Unagi

Kolejny popularny odcinek Przyjaciół to ten, w którym Ross próbuje uświadamiać Rachel i Phoebe na temat sztuki zwanej “Unagi”. Charakterystyczny gest, który wykonuje bohater (przykładanie sobie dwóch palców do skroni) został wykorzystany jako mem i posłużył np. jako reakcja na sytuacje, w których ktoś posługuje się sprytem lub intuicją.


Czołówka

Memem stała się niejako także sama czołówka serialu – na YouTubie znajdziemy zapewne dziesiątki przeróbek tego klasycznego intro, dostosowanych do innych seriali. Wszystkie są oczywiście podobne stylistycznie i wykorzystują utwór zespołu The Rembrandts. Jako przykład niech posłuży intro z Wiedźmina:

Znacie inne przykłady memów z Przyjaciół? Dajcie znać!

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA