search
REKLAMA
Zestawienie

Najbardziej PRZERAŻAJĄCE sceny śmierci w filmach Disneya

Michalina Peruga

13 maja 2020

REKLAMA

Filmy Disneya kojarzą się raczej z wpadającymi w ucho skocznymi piosenkami, żywą kolorystyką, zabawnymi gagami i prostą konstrukcją świata, w którym białe jest białe, czarne jest czarne, a przygody bohaterów zawsze kończą się happy endem. Jednak wbrew pozorom wytwórnia nigdy nie uciekała od niepokojących scen, które chwilami wydają się zbyt mroczne jak na filmy dla dzieci. Oto zestawienie najbardziej przerażających scen śmierci w filmach Disneya.

Fantazja (1940) – śmierć stegozaura

Fantazja to trzeci – obok Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków oraz Pinokia – film pełnometrażowy Disneya, absolutnie wyjątkowy w dorobku wytwórni, bo składający się z siedmiu segmentów ilustrujących znane utwory muzyki klasycznej. Wspomniana przeze mnie w tytule scena znajduje się w segmencie czwartym opowiadającym o początkach Ziem przy akompaniamencie nut Święta wiosny Igora Strawińskiego. Scena rozgrywa się w pochmurny, deszczowy dzień. Tyranozaur, sportretowany u Disneya jako wielki krwiożerczy gad o czerwonych ślepiach, atakuje dużą grupę roślinożernych dinozaurów i rzuca się za uciekającymi zwierzętami w pościg, zębami łapiąc za ogon stegozaura. Pomiędzy dinozaurami wywiązuje się ostra walka, w wyniku której tyranozaur chwyta ostrymi kłami szyję stegozaura i zabija go. Cielsko wielkiego gada pada bez życia w kałużę.

Zakochany kundel (1955) – śmierć szczura

W dzieciństwie ta scena zawsze wywoływała we mnie ciarki i przerażała swoim realizmem. Już w pierwszych scenach filmu spanielka Lady napotyka w ogrodzie ponadprzeciętnej wielkości szczura, który próbuje dostać się do domu. Gryzoń powraca w punkcie kulminacyjnym filmu. Próbuje wejść do domu, aby skrzywdzić niemowlę, podczas gdy Lady jest uwiązana na łańcuchu, a pilnująca dziecka ciotka Suzy zbywa ostrzegawcze szczekanie suczki. Sytuację ratuje Tramp, który wbiega do domu, prosto do pokoju dziecka i atakuje szczura. Po dramatycznej walce pies zabija gryzonia za zasłoną okienną.

Mała syrenka (1989) – śmierć Urszuli

Po tym, jak jej plan oszukania Erica i poślubienia go pod postacią pięknej, młodej dziewczyny się nie powodzi, Urszula więzi Ariel. Tryton, ojciec syreny, oferuje w zamian za jej uwolnienie swój magiczny trójząb. Urszula wykorzystuje go do niecnych celów, powiększając samą siebie do ogromnych rozmiarów. Gigantyczna Urszula próbuje zabić Erica i Ariel w morskich odmętach, jednak chłopak wykorzystuje sytuację i zabija morską wiedźmę, przebijając ją dziobem statku. To wyjątkowo dramatyczna śmierć jak na disneyowskie standardy.

Piękna i Bestia (1991) – śmierć Gastona

W jednej z ostatnich scen filmu Gaston, arogancki, narcystyczny, zepsuty do szpiku kości adorator Belli, wkracza do zamku Bestii wraz z okolicznymi mieszkańcami, przekonując ich, że to niebezpieczny stwór, który stanowi dla nich zagrożenie. Gaston wdaje się w walkę z Bestią na szczycie wieży. W podstępny sposób zadaje bohaterowi śmiercionośny cios w plecy, ale jednocześnie traci równowagę i spada w przepaść. Na ułamek sekundy w jego oczach pojawiają się… czaszki. Tak jakby animatorzy chcieli nam jednoznacznie dać do zrozumienia, że Gaston nie przeżyje tego upadku.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA