search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wygląda dziś oryginalna obsada POWER RANGERS, kultowego serialu z lat 90.?

Łukasz Budnik

26 września 2020

REKLAMA

W naszym cyklu „Kiedyś/dziś” często przyglądamy się obsadom seriali z lat 80. i 90. – w zeszłym tygodniu czytaliście u nas na temat losów aktorów z Xeny i Herkulesa, dziś sprawdzamy, co słychać u oryginalnej obsady innej kultowej produkcji – Power Rangers.

Pisząc o Power Rangers, mam na myśli pierwszą inkarnację zatytułowaną Mighty Morphin Power Rangers i bazującą na japońskich serialach tokusatsu, z których wykorzystano zresztą kostiumy i sceny walki. W USA serial zadebiutował 28 sierpnia 1993 roku (produkowany przez Saban Entertainment), do Polski zaś trafił w 1997 roku i emitowany był na Polsacie.

Historia skupiała się na nastolatkach, którzy zostają wybrani przez tajemniczego Zordona do walki z siłami zła reprezentowanymi przez Ritę Odrazę oraz Lorda Zedda (od drugiego sezonu). W drugim i trzecim sezonie serial opuściła część oryginalnej obsady i została zastąpiona przez nowych aktorów – wszystkich znajdziecie poniżej, jak również innych bohaterów występujących w serialu – “Mięśniaka” i “Czachę”.

Austin St. John – Jason Lee Scott

Austin St. John (a właściwie Jason Geiger) jest pamiętany dziś głównie jako członek oryginalnej obsady Power Rangers – grał tam rolę Jasona Lee Scotta, czerwonego wojownika, z której zrezygnował w połowie drugiego sezonu. Powracał do niej jeszcze w innych, późniejszych inkarnacjach serialu. Poza tym przez jakiś czas pracował jako instruktor sztuk walki, jak również medyk. Współpracował z wojskiem USA, zapewniając opiekę medyczną na bliskim wschodzie.

Walter Emanuel Jones – Zack Taylor

Jones opuścił serial w połowie drugiego sezonu i nie wrócił już do swojej roli (choć przy kolejnych seriach dwa razy użyczył swojego głosu różnym postaciom). Aktor na ekranie pojawia się do dziś, choć często gościnnie. Oglądaliśmy go m.in. w Popstar: Never Stop Never Stopping.

Amy Jo Johnson – Kimberly Hart

Johnson wcielała się w różową wojowniczkę do 1995, kiedy to opuściła serial (zagrała ją jednak także w dwóch filmach pełnometrażowych). Do roli Kimberly powracała jeszcze gościnnie, ostatnio w 2014 roku. Poza Power Rangers Johnson pojawiała się w takich serialach jak Felicity oraz Flashpoint. Zaliczyła gościnny występ w reboocie Power Rangers z 2017 roku. Udziela się nie tylko aktorsko, lecz także muzycznie.

David Yost – Billy Cranston

Yost zakończył udział w serialu w czwartej serii (nazwanej Power Rangers Zeo). Pierwotnie uważało, że chodziło o kwestie finansowe, jednak aktor w 2010 roku wyjawił, że na planie prześladowano go ze względu na jego homoseksualizm (nazywano go „pedałem”, obgadywano, twierdzono, że nie jest godny bycia superbohaterem), co doprowadziło go do myśli samobójczych. Gdy opuścił serial, próbował zmienić swoją orientację za pomocą terapii, przeżył jednak załamanie nerwowe, a dopiero później zaakceptował siebie. Wtedy też wrócił do aktorstwa (choć sporadycznego) i produkowania.

Jason David Frank – Tommy Oliver

Tommy został wprowadzony do serialu jako antagonista (zielony wojownik), potem jednak działał wraz z bohaterami jako wojownik biały. Frank zagrał go łącznie w ośmiu sezonach i 242 odcinkach serialu (gościnnie jeszcze w 2018). Podobnie jak Amy Jo Johsnon, zaliczył cameo w reboocie z 2017 roku. Frank to nie tylko aktor, lecz także mistrz mieszanych sztuk walki.

Steve Cardenas – Rocky DeSantos

Drugi czerwony wojownik grany był przez Steve’a Cardensasa który dziś nie kontynuuje już kariery aktorskiej – zajmuje się jedynie sztukami walki. Rolę Rocky’ego powtórzył jednak w specjalnym, jubileuszowym odcinku serialu.

Karan Ashley – Aisha Campbell

Ashley, która dołączyła do serialu w połowie drugiego sezonu, pojawia się na ekranie głównie gościnnie, próbowała jednak swoich sił także jako scenarzystka i spikerka radiowa.

Johnny Yong Bosch – Adam Park

Bosch nieczęsto pojawia się na ekranie w osobie, jednak użyczył swojego głosu w dziesiątkach seriali animowanych, dubbingu oraz grach komputerowych.

Catherine Sutherland – Katherine „Kat” Hillard

Sutherland jest najbardziej znana z roli drugiej różowej wojowniczki (którą powtórzyła jeszcze w dalszych inkarnacjach serialu) – poza tym pojawiała się w produkcjach telewizyjnych jedynie gościnnie.

Paul Schrier II – Farkas „Mięśniak” Bulkmeier

Schrier był ostatnim członkiem oryginalnej obsady który opuścił Power Rangers – jeszcze w 2011 roku regularnie pojawiał się jako „Mięśniak” w inkarnacji pt. Samurai. Poza aktorstwem (sprowadzającym się głównie do Power Rangers) Schrier próbował też swoich sił w reżyserii, stając za kamerą nie tylko Rangersów, lecz także kilkunastu odcinków Hello Kitty. Stworzył też komiks „The Red Star”.

Jason Narvy – Eugene „Czacha” Skullovitch

Jeśli chodzi o aktorstwo, kariera Narvy’ego ograniczyła się głównie do występów w różnych seriach Power Rangers, pojawiał się jednak także na deskach teatru, a dziś wykłada na uniwersytecie w Chicago.

Thuy Trang – Trini Kwan (zmarła)

Trang opuściła serial w drugim sezonie, po czym pojawiła się m.in. w filmie Kruk 2: Miasto Aniołów. 3 września 2001 roku podróżowała samochodem z dwoma przyjaciółkami – ta, która kierowała, straciła panowanie nad autem i doszło do wypadku. Trang zmarła jeszcze przed przetransportowaniem jej do szpitala. Miała zaledwie 27 lat.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA