search
REKLAMA
Zestawienie

Jak U(NIE)SZCZĘŚLIWIĆ widza, czyli POPRAWIAMY smutne zakończenia

Jak wyglądałyby filmy, gdyby cenzorzy postanowili zmienić ich zakończenia?

Rafał Donica

8 lutego 2022

obrazek
REKLAMA

Nie milkną echa ocenzurowanej wersji Podziemnego kręgu, gdzie w miejsce finałowej eksplozji korporacyjnych drapaczy chmur, wstawiona została plansza z informacją o tym, jakoby Dzięki wskazówce Tylera, policja rozgryzła cały plan i aresztowała wszystkich kryminalistów, powstrzymując bomby przed wybuchem. Po procesie Tyler został wysłany do zakładu dla obłąkanych na leczenie. Został z niego zwolniony w 2012 roku. Ta dość pokraczna cenzura wiązała się z faktem, że w Chinach importowane produkcje często zmieniane są tak, aby wygrała sprawiedliwość, a złoczyńca poniósł porażkę. Jeszcze nie opadł siwy dym, wzniesiony w internecie po wyjściu na światło dzienne (czytaj: poza granicę Chin) informacji o wykastrowaniu Podziemnego kręgu, a oryginalne zakończenie zostało ponoć przywrócone.

My zastanowimy się tymczasem, zupełnie nie na poważnie, co by było gdyby jacyś wyimaginowani cenzorzy żyjący złudzeniem, jakoby otaczał nas idylliczny świat, gdzie dobro i miłość zawsze triumfują, czarne charaktery dostają mocno w nos, wszystko kończy się dobrze, a w tle powiewa amerykańska flaga i szczeka piesek, postanowili poprawić kilka innych zakończeń znanych filmów…

Lot nad kukułczym gniazdem

W stosownym momencie filmu wjeżdża czarna plansza z komunikatem: McMurphy’emu udało się w końcu oderwać zlew od podłogi i uciekł z zakładu psychiatrycznego, wcześniej czule obejmując siostrę Ratched, aż musiano ich rozdzielać. Następnie poinformował policję i dzięki jego wskazówkom zakład psychiatryczny został zamknięty. Wszyscy bohaterowie poza siostrą Ratched (nie mogła płynąć, bo rwało ją w szyi) wyruszyli we wspólny, zwariowany rejs.

lot nad kukulczym gniazdem

Imperium kontratakuje

Lord Vader po wyznaniu Luke’owi, że jest jego ojcem, uronił łzę, której nie widać, bo miał hełm, a Luke przyjął nieoczekiwaną nowinę nadzwyczaj dobrze, nie mogąc postradać się z radości i krzycząc z dziwnym grymasem radości na twarzy: “Nie, nie, nie może być!”. Niedawni oponenci, a dziś familia, wymienili ze sobą nawet uścisk dłoni, oczywiście dopiero po tym, jak na dnie szybu wspólnie odszukali uciętą kończynę Luke’a. Obeszło się bez interwencji policji.

imperium kontratakuje

Podejrzani

Keyser Soze wyszedł z posterunku i przestał powłóczyć nogą, którą cały czas wszystkich oszukiwał. Tygodnie udawania, że ma problemy z chodem sprawiły, że nie umiał teraz zbyt dobrze chodzić normalnie, przez co potknął się o nic i zginął na miejscu, oddając się w ręce policji. Zupełnie niepotrzebnie został stłuczony całkiem dobry kubek.

podejrzani

Infiltracja

Człowiek mafii i udawany policjant pod wpływem miłości postanowił wejść na ścieżkę dobra i wstąpił drugi raz do policji, zaś policjant wystąpił z mafii, choć niechętnie, bo narkotyki były za darmo, i wrócił do policji. Panowie zostali przyjaciółmi, bo obaj byli już (chyba) policjantami i nieco się w tym wszystkim gubili, gdyż  spotykali się z tą samą kobietą i nie wiedzieli chwilami, który z nich jest który. Śmiechom nie było końca.

infiltracja

Avengers: Wojna bez granic

Po pstryknięciu palcami zniknęła połowa życia we wszechświecie, włącznie z Tanosem, bo on też miał  50% szans, że go pstryk trafi, wszak też był życiem we wszechświecie. Nie trzeba było nawet wzywać policji i dawać wskazówek, ten nicpoń sam dał sobie solidną nauczkę i na pewno jest mu głupio. Jako kupce popiołu, ale zawsze.

wojna bez granic

To nie jest kraj dla starych ludzi

Dzięki wskazówkom chłopców, policja szybko schwytała Chigurha. Uczesanie mordercy już na wstępie uznano za obrazę sądu i ten przyklepał mu podwójne dożywocie jeszcze zanim wszyscy dobrze usiedli na swoich miejscach. W dodatku bolała go głowa, ręka, a prawdopodobnie też noga, i skończyło mu się sprężone powietrze w butli. Bonusowo okazało się, że krukowi do którego ten przystojny inaczej morderca strzelił, nic poważnego się nie stało i do wesela się zagoi.

to nie jest kraj dla starych ludzi

Siedem

W pudle znajdowała się okolicznościowa bomboniera, przyznanie do winy na piśmie, przeprosiny, obietnica poprawy, informacja kto zabił Kennedy’ego, gdzie jest ciało Jimmy’ego Hoffy, a dzięki wskazówkom skruszonego mordercy natychmiast odnaleziono i schwytano też jego samego, co nie było trudne, bo stał obok.

seven

Thelma i Louise

Poduszki powietrzne zadziałały, choć nie było łatwo, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że w tym modelu auta nie było poduszek. Kobiety po uiszczeniu mandatu karnego za start bez pozwolenia i zakłócanie porządku w rezerwacie przyrody, zwolniono z aresztu i przewieziono na intensywną ortopedię w celu rekonstrukcji wszystkiego.

tymczasowe

Titanic

Rose się przesunęła.

titanic

Rafał Donica

Rafał Donica

Od chwili obejrzenia "Łowcy androidów” pasjonat kina (uwielbia "Akirę”, "Drive”, "Ucieczkę z Nowego Jorku", "Północ, północny zachód", i niedocenioną "Nienawistną ósemkę”). Wielbiciel Szekspira, Lema i literatury rosyjskiej (Bułhakow, Tołstoj i Dostojewski ponad wszystko). Ukończył studia w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie na kierunku realizacji filmowo-telewizyjnej. Autor książki "Frankenstein 100 lat w kinie". Założyciel, i w latach 1999 – 2012 redaktor naczelny portalu FILM.ORG.PL. Współpracownik miesięczników CINEMA oraz FILM, publikował w Newsweek Polska, CKM i kwartalniku LŚNIENIE. Od 2016 roku zawodowo zajmuje się fotografią reportażową.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA