search
REKLAMA
Biografie ludzi filmu

GRAŻYNA TORBICKA. Profesjonalizm, wdzięk i klasa

Karol Barzowski

24 maja 2019

REKLAMA

Gdy zaczynała pracę w telewizji, mówiono o niej „córka Loski”. Teraz wielu nie pamięta nawet jej panieńskiego nazwiska. Udało jej się bowiem wypracować własną markę. Ta marka nazywa się Grażyna Torbicka. 24 maja kończy 60 lat.

Przez wiele lat w TVP sporą popularnością cieszył się jej autorski program Kocham kino. Choć była to audycja niszowa, kierowana do grona odbiorców o określonych zainteresowaniach, utrzymywała się na antenie 22 lata, osiągała też bardzo dobre wyniki oglądalności. Jak wspomniała w jednym z wywiadów Torbicka:

Kiedyś na spotkaniu w Berlinie fachowcy ze Stanów zapytali, jaka jest oglądalność Kocham kino. Kiedy odpowiedziałam, że około półtora miliona odbiorców, złapali się za głowę. Powtarzali, że to nieprawdopodobnie dużo.

W 2016 roku dziennikarka postanowiła odejść z TVP i emisję programu zakończono. Tłumaczyła, że telewizja publiczna od momentu zmiany władz zaczęła zmierzać w złym kierunku i nie była pewna czy nadal chce być jej częścią. Czarę goryczy przelała kwestia nagrodzonego Oscarem filmu Ida. W rozmowie z Plejadą Torbicka mówiła:

Pod szyldem mojego autorskiego programu Kocham kino wypuszczono publicystyczno- propagandową rozmowę na temat Idy, która z filmem i kinematografią nie miała nic wspólnego. Zrobiono to bez mojej wiedzy. Stwierdziłam, że skoro przestałam mieć wpływ na to, co pokazywane jest w moim programie, to muszę odejść.

Grażyna Torbicka dziennikarka
Z mamą Krystyną Loską (zdj. AKPA)

Po 31 latach pracy w TVP uwielbiana przez widzów dziennikarka złożyła wypowiedzenie. Trochę czasu minęło zanim zaczęła prowadzić kolejny program o tematyce filmowej. Dopiero od kilku miesięcy możemy oglądać Torbicką znowu robiącą to, w czym jest najlepsza – Grażyna Torbicka zaprasza jest dziś wizytówką stacji TVN Fabuła.

Choć na autorski program Torbickiej musieliśmy trochę poczekać, nie oznacza to, że zniknęła ona z życia publicznego. Wielu widzów bardziej niż z dziennikarstwem kojarzy ją z konferansjerką – Torbicka jest prawdziwą mistrzynią, jeśli chodzi o prowadzenie wszelkich koncertów i gal. Ma na koncie nie tylko festiwale w Sopocie, Opolu czy Gdyni, ale też wydarzenia międzynarodowe – ceremonię wręczenia nagród na festiwalu filmowym w Wenecji oraz wybory Miss Świata. Oglądając ją w akcji od razu widać, że ta kobieta jest definicją klasy, elegancji i profesjonalizmu.

REKLAMA