search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

Cannes 2016 – Filmy festiwalowe

REDAKCJA

14 kwietnia 2016

REKLAMA

W tym roku też jedziemy do Cannes!

Festiwal będzie trwał  od 11 do 22 maja. Dziś odbyła się konferencja prasowa, na której ogłoszone zostały filmy, biorące udział w konkursie głównym, filmy sekcji “Un Certain Regard” oraz pokazy specjalne. Jest naprawdę na co czekać!

W konkursie głównym znalazły się nowe filmy Pedro Almodovora, braci Dardenne, Xaviera Dolana, Jeffa Nicholsa, Jima Jarmuscha, Kena Laocha, Paula Verhoevena, Seana Penna czy Nicolasa Windinga Refna. Swoją mocną reprezentację mają również cenieni autorzy z Rumunii: Christu Puiu i Christian Mungiu. Wszystko to silne nazwiska. Na pewno dostaniemy kilka filmów wybitnych, może jakieś arcydzieło, zdarzą się spektakularne wpadki (jak zeszłoroczne Sea of Trees Gusa van Santa). Festiwal w Cannes lubi serwować takie skrajności. Będą i gwizdy i owacje na stojąco. Koniecznie trzeba wspomnieć, że przewodniczącym jury będzie George Miller!

W większości są to produkcje owiane tajemnicą, często jeszcze w fazie produkcji, więc trudno znaleźć szczegóły dotyczące fabuły czy jakiekolwiek zdjęcia. Jedynie sylwetki i dorobek reżyserów podpowiadają czego możemy się spodziewać.

Ponad to poza głównym konkursem, na pokazach specjalnych znalazły się między innymi: Gimme Danger (znowu od Jarmuscha), The Nice Guys od Shane’a Blacka, Money Monster Jodie Foster, BFG Stevena Spielberga. Filmem otwarcia będzie Cafe Society. Woody Allen znowu przyjeżdża nad Lazurowe Wybrzeże.

W sekcji Un Certain Regard jak zwykle znalazły się filmy zagadkowe i mniej rozpoznawalne. To zawsze niespodzianki. Na pewno jednak ta sekcja dorównuje poziomem głównemu konkursowi. To kino nie tak komercyjne, ale pod względem artystycznym zazwyczaj to coś wyjątkowego. Z bardziej znanych autorów swój nowy film pokaże tam Kore-Eda Hirokazu.

Generalnie mnóstwo dobra 🙂

Do Cannes w tym roku jadą Maciej Niedźwiedzki i Miłosz Drewniak.

REKLAMA