search
REKLAMA
News

Widzowie żądają usunięcia filmu SPLIT z Netflixa. Powodem jest szkodliwe przedstawienie choroby głównego bohatera

Łukasz Budnik

24 czerwca 2020

REKLAMA

Split M. Nighta Shyamalana to jeden z największych hitów finansowych 2016 roku. James McAvoy wciela się w nim w Kevina, mężczyznę, który ma 23 osobowości. Kevin porywa i więzi trzy młode dziewczyny. Po premierze pojawiły się głosy krytyki dotyczące tego, jak zostały przedstawione dysocjacyjne zaburzenie osobowości. Temat powrócił wczoraj na Twitterze – część widzów żąda, aby film Shyamalana został całkowicie usunięty z Netflixa (w krajach, gdzie wciąż jest w bibliotece serwisu).

Na Twitterze popularny jest hashtag #GetSplitOffNetflix. Argumentem przeciwników filmu jest fakt, że zaprezentowanie choroby jest niezgodne z rzeczywistością i szkodliwe dla tych, którzy rzeczywiście się z nią zmagają. Według użytkowników, Split demonizuje, stygmatyzuje i stawia w obliczu zagrożenia osoby cierpiące na zaburzenia, robiąc to wyłącznie w celach rozrywkowych, i sugeruje że są one potworami, zamiast dawać im potrzebne wsparcie. Powstała też petycja, którą można podpisać elektronicznie.

https://twitter.com/SlimeStarshine/status/1275394251140939781

Nie wszyscy użytkownicy są ze sobą zgodni – pojawiają się także głosy o przewrażliwieniu, nadmiernej politycznej poprawności i nonsensie. “Jeśli wykluczymy wszystko, co w jakiś sposób uraża mniejszości, nic nam nie zostanie”. Wytknięto też, że te same osoby które chcą usunięcia Split z Netflixa, wciąż oglądają takie produkcje jak Joker czy Ty.

Netflix nie zajął jeszcze stanowiska w tej sprawie. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA