search
REKLAMA
News

Według doniesień, J.K. ROWLING odmówiła zaproszenia do programu HARRY POTTER: POWRÓT DO HOGWARTU

W programie “Harry Potter: Powrót do Hogwartu” widzimy tylko archiwalne wypowiedzi Rowling.

Łukasz Budnik

3 stycznia 2022

rowling obsada
REKLAMA

Od pierwszego stycznia na HBO Go możemy oglądać program Harry Potter: Powrót do Hogwartuw którym słynną serię wspominają aktorzy i twórcy. Pojawiają się między innymi Daniel Radcliffe, Emma Watson, Rupert Grint, Matthew Lewis, Tom Felton, Robbie Coltrane, Gary Oldman i Ralph Fiennes, jak również reżyserzy poszczególnych części. Zabrakło jednak miejsca dla J.K. Rowling – twórcy wykorzystali tylko jej archiwalne wypowiedzi.

Fani założyli, że powodem braku zaproszenia mogą być kontrowersyjne wpisy autorki na temat transpłciowych osób, które przez wiele osób zostały uznane za transfobiczne. Przypomnijmy pokrótce sytuację. W 2020 roku pisarka przytoczyła na Twitterze artykuł, w którego tytule napisano o “osobach, która mają miesiączkę” – Rowling w prześmiewczy sposób zasugerowała, że chodzi zapewne o kobiety (autor w samym tekście wymieniał “kobiety, dziewczynki i inne osoby”). Pisarka zapewniała, że nie chciała zaatakować osób niebinarnych, ale zwrócić uwagę na to, że “płeć istnieje” i płyną z tego konsekwencje, zaś ją samą ukształtowało bycie kobietą. Później wzbudziła kolejne kontrowersje, polecając m.in. sklep mający w ofercie ubrania z transfobicznymi hasłami. Głos w sprawie zabrał m.in. Daniel Radcliffe. Aktor napisał, że kobiety transpłciowe są w istocie kobietami, a każde zaprzeczenie temu faktowi wymazuje ich tożsamość oraz godność. Rowling krytykowali też choćby Eddie Redmayne i Emma Watson. Bronił jej z kolei Ralph Fiennes.

j k rowling

Tymczasem EW poinformowało, że według ich źródeł Rowling została zaproszona do programu, ale sama odmówiła. Jej zespół zdecydował, że wystarczającym zaznaczeniem jej obecności będzie użycie starszych materiałów. Komentarze autorki na temat transpłciowych osób nie były ponoć czynnikiem decydującym. Nie mamy jednak żadnego oficjalnego komentarza w tej sprawie.

W programie pojawia się kilka wzmianek o Rowling – mówią o niej między innymi Evanna Lynch i Bonnie Wright, jednak większość uwagi skupia się wyłącznie na twórcach filmów. W części opinii o programie czytamy, że nieobecność Rowling umniejsza jego wartości. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA