search
REKLAMA
News

Twórca serialu GAMBIT KRÓLOWEJ nie planuje drugiego sezonu. “Opowiedzieliśmy już wszystko, co chcieliśmy”

“Gambit królowej” zdobył Emmy dla najlepszego serialu limitowanego.

Łukasz Budnik

20 września 2021

REKLAMA

Gambit królowej, serialowa adaptacja powieści Waltera Tevisa z 1983 roku, jest dziś jedną z najlepiej ocenianych produkcji na Netfliksie. Anya Taylor-Joy wciela się w niej w Beth Harmon, genialną szachistkę, która pnie się na szczyt, jednocześnie zmagając się z uzależnieniem. Rolę jej największego przeciwnika, Rosjanina Borgova, gra nasz rodak – Marcin Dorociński. 

Stworzona przez Scotta Franka i Allana Scotta produkcja pobiła w zeszłym roku rekord w kategorii najchętniej oglądanego fabularnego serialu limitowanego w serwisie. Według Netflixa w ciągu 28 dni Gambit królowej obejrzano w 62 milionach gospodarstw domowych. W 92 krajach produkcja znalazła się w dziesiątce najchętniej oglądanych, a w 63 zajęła pierwsze miejsce. Sama powieść Waltera Tevisa wzbudzała po premierze takie zainteresowanie, że trafiła na listę bestsellerów New York Times. Popularność serialu szła w parze z doskonałymi opiniami ze strony widzów i krytyków. Wczoraj zaś zdobył on Emmy dla najlepszego serialu limitowanego. Wszystkie te sukcesy nie sprawiają jednak, że Scott Frank myśli o drugim sezonie. Spytany przez dziennikarza “Deadline”, czy możemy liczyć na nowe odcinki, odpowiedział:

Bardzo mi przykro. Nie chcę nikogo rozczarować, ale nie. Czuję, żeby opowiedzieliśmy już wszystko, co chcieliśmy i martwię się – nie, powiem inaczej – jestem przerażony, że jeśli chcielibyśmy powiedzieć więcej, zrujnowalibyśmy to, co powstało do tej pory.

Frank za swoją pracę reżyserską przy serialu także otrzymał Emmy.

Gambicie królowej w ostatnich dniach było głośno także ze względu na pozew przeciwko Netfliksowi, który złożyła Nona Gaprindaszwili, gruzińska szachistka i mistrzyni świata w latach 1962-1978. Kobieta domaga się odszkodowania za zniesławienie, którego twórcy mieli się dopuścić w finałowym odcinku, gdzie komentator turnieju szachowego wspomina, że Gaprindaszwili nigdy nie mierzyła się z mężczyznami. W pozwie czytamy, że takie założenie jest fałszywe, a ponadto seksistowskie i umniejszające. Sprawa jest w toku.

Chcielibyście mimo wszystko zobaczyć drugi sezon Gambitu królowej? Zapraszamy do lektury tekstu o ukrytych detalach z serialu. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA