search
REKLAMA
News

TOM CRUISE na deepfake’u tak realistycznym, że aż strasznym

Maria Grzybowska

3 marca 2021

tom cruise deepfake
REKLAMA

Kilka dni temu na koncie @deeptomcruise na TikToku zaczęły pojawiać się posty, które pozornie przedstawiają jak Tom Cruise eksploruje świat najnowszego narzędzia social media.

Filmiki przedstawiają aktora w różnych niezobowiązujących sytuacjach: Cruise gra w golfa, pokazuje magiczną sztuczkę z monetą, potyka się w sklepie i opowiada żart. Na każdym nagraniu słyszymy też słynny śmiech będący jego znakiem rozpoznawczym. TikToki z Tomem Cruisem podbijają sieć, jednak nie dlatego, że słynny gwiazdor założył sobie konto, tylko dlatego właśnie, że to nie jest Tom Cruise, ale podobieństwo jest łudzące. Oczywiście można dopatrzeć się różnic między aktorem, a właścicielem konta (bohater nagrań wygląda na młodszego i wyższego od Cruise’a), niemniej poziom zaawansowania w zakresie dopasowania twarzy z mimiką włącznie jest na tyle wysoki, że może nie tylko zadziwiać, ale też przerażać. Zdaje się, że technologia, która umożliwia powstawanie deepfake’ów postępuje błyskawicznie, co budzi pewne wątpliwości odnośnie bezpieczeństwa tożsamości i wizerunku – nie tylko osób publicznych.

 

Tom Cruise

Deepfake to technika obróbki obrazu, która umożliwia zamienienie twarzy osoby na filmie z twarzą kogokolwiek innego dysponując wyłącznie zdjęciem. Algorytmy sztucznej inteligencji i obróbka komputerowa pozwalają na stworzenie niezwykle realistycznych, choć fałszywych nagrań wideo. Komputerowo wygenerowany Tom Criuse jest ponoć jednym z najlepszych deepfake’ów w historii i unaocznia niepokojące możliwości tej technologii. Zaczęło się o niej robić głośno stosunkowo niedawno – w roku 2017 zwolennicy Donalda Trumpa skorzystali z deepfake’ów do publikacji szeregu fake newsów dotyczących jego politycznych przeciwników. W 2019 zostało opublikowane przerobione nagranie wywiadu Billa Hadera u Davida Lettermana z 2008 roku, na którym twarz aktora morfuje w Toma Cruise’a i z powrotem. Jakość iluzji była wtedy jednak bez porównania mniejsza z tą, jaką prezentują ostatnie filmiki z Cruisem.

Możecie je obejrzeć poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=n3dPBiQa5bw

Zdjęcie główne pochodzi z portalu petapixel.com.

REKLAMA