search
REKLAMA
News

Twórcy ALLEN KONTRA FARROW odpowiadają na zarzuty o omijaniu faktów przemawiających na korzyść Allena

Łukasz Budnik

3 marca 2021

allen kontra farrow
REKLAMA

Po tym, jak na HBO Max (w Polsce na HBO GO) zadebiutował serial dokumentalny Allen kontra Farrow, w sieci rozpoczęło się niemałe poruszenie. Przypomnijmy, że dokument stanowi analizę trwającej od lat sprawy zarzutów o molestowanie stawianych pod adresem Woody’ego Allena oraz jego związku z Soon-Yi, adoptowaną córką byłej partnerki reżysera, aktorki Mii Farrow.

Czteroodcinkowy serial przedstawia okoliczności oskarżeń Allena o molestowanie wówczas 7-letniej Dylan, jego przysposobionej córki, którą adoptował wraz z Farrow. Twórcy nie skupiają się wyłącznie na tych sensacyjnych doniesieniach, ale pokazują też kontekst prywatny i kulisy skandalu. W pierwszym odcinku Dylan Farrow szczegółowo opowiada o zarzutach kazirodztwa, które skierowała przeciwko Allenowi (będącemu partnerem jej matki w czasach jej dzieciństwa). Z kolei w drugim po raz pierwszy publicznie pokazano nagranie, na którym 7-letnia Dylan opowiada mamie o tym, czego doświadczyła.

Tymczasem na łamach “The Guardian” pojawił się artykuł, którego autor stwierdza, że dokument to czysta PR-owa zagrywka, która omija wszelkie aspekty przemawiające na korzyść Allena, między inny fragment wywiadu, w którym reżyser przytacza wypowiedź Farrow – miała mu powiedzieć, że skoro on odebrał jej córkę, on odbierze mu jego. Dziennikarz wspomina też o kartce, którą Farrow wysłała Allenowi po ich zerwaniu – było w niej zdjęcie dzieci przebite pinezkami.

Amy Ziering i Kirby Dick, twórcy serialu, wysłali oświadczenie, o którego publikację poprosili. Jego treść brzmi:

Filmowcy odpowiedzialni za “Allen kontra Farrow” skrupulatnie przestudiowali dziesiątki tysięcy stron dokumentów, w tym transkrypcji z sądu, raportów policyjnych, zeznań naocznych świadków oraz zapisów z ochrony praw dziecka. Rozmawialiśmy z tuzinami ludzi zaangażowanych w sprawę, z wiedzą z pierwszej ręki na temat zdarzeń, których zeznania mogą być indywidualnie potwierdzone. “Allen kontra Farrow” to kompletna, przekrojowa i dokładna prezentacja faktów.

Od lewej Dylan i Mia Farrow w serialu dokumentalnym HBO Zdjęcie pochodzi z portalu thehollywoodreportercom

Z kolei sam reżyser i Soon-Yi Previn – która do dziś pozostaje jego żoną – za pośrednictwem swojego reprezentanta odpowiedzieli na powstanie dokumentu następująco, po premierze pierwszego odcinka:

Ci dokumentaliści nie byli zainteresowani prawdą. Zamiast tego spędzili lata potajemnie współpracując z Farrowami [Mią i Dylan] i ich pomocnikami, aby stworzyć okrutny atak pełen fałszu. Do Woody’ego i Soon-Yi zwrócono się niecałe dwa miesiące temu i dano im tylko kilka dni na „odpowiedź”. Oczywiście odmówili. Jak wiadomo od dekad, te zarzuty są kategorycznie fałszywe. Wiele podmiotów badało je w tamtym czasie i zostało stwierdzone, że niezależnie od tego, jakie przekonanie zostało wpojone Dylan Farrow, nigdy nie doszło do żadnego nadużycia. Niestety nie jest zaskakujące, że sieć, która to wyemituje to HBO – które ma stałą umowę producencką i relacje biznesowe z Ronanem Farrowem. Choć ten tandetny hit może przyciągnąć uwagę, nie zmieni on faktów.

Poniżej możecie obejrzeć zwiastun serialu.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA