search
REKLAMA
News

Tegoroczny festiwal w CANNES zagrożony. Nowe decyzje prezydenta Francji

Łukasz Budnik

14 kwietnia 2020

REKLAMA

W zeszłym miesiącu organizatorzy festiwalu w Cannes potwierdzili, że tegoroczna edycja nie odbędzie się w zaplanowanym wcześniej terminie 12-23 maja. Rozważano, że wydarzenie zostanie przeniesione na przełom czerwca i lipca, jednak nowe decyzje prezydenta Francji wykluczyły tę możliwość.

Emmanuel Macron zadecydował, że restrykcje dotyczące koronawirusa będą obowiązywać do 11 maja. Jednocześnie ogłosił, że wszelkie festiwale wydarzenia gromadzące wiele osób są zakazane co najmniej do połowy lipca. Organizatorzy festiwalu w Cannes, którzy już wcześniej zapowiedzieli że decyzje na temat terminu będą konsultować z władzami, są teraz w trudnej sytuacji. Lipiec i sierpień to czas, w którym w Cannes jest dużo turystów, co utrudnia zorganizowanie festiwalu, z kolei w kolejnych miesiącach odbywają się inne, między innymi w Wenecji i Toronto. Może to oznaczać, że tegoroczna edycja festiwalu w Cannes w ogóle się nie odbędzie. Z pewnością wpłynęłoby to na przemysł filmowy – wielu dystrybutorów to właśnie tam kupuje prawa do filmów pokazywanych później w kinach (pamiętajmy, że w zeszłym roku w Cannes zadebiutował późniejszy zdobywca Oscara, Parasite)

Festiwal w Cannes

Do tej pory tylko raz zdarzyło się, by to wydarzenie nie doszło do skutku – było to w 1968 roku w czasie zamieszek studenckich do których dołączyli przedstawiciele Nowej Fali.

Francja jest jednym z krajów które szczególnie dotkliwie odczuły pandemię – do tej pory stwierdzono 98076 przypadków zachorowań na koronawirusa oraz 14967 śmierci (dane z wczoraj).

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA