search
REKLAMA
News

Andrzej Chyra jako pan życia i śmierci w zwiastunie serialu SORTOWNIA

„Twoje życie jest w jego rękach”.

Michał Kaczoń

30 maja 2023

REKLAMA

Sortownia to nowy polski serial dramatyczny i efekt współpracy Canal+ i Polsatu. Opowieść o uznanym lekarzu, który musi podejmować trudne decyzje w ułamku sekundy i często balansuje na granicy moralności, zapowiada się na jakościową historię o meandrach ludzkiej psychiki.

„SORtownia” – Czerwony znaczy pomóż

SOR, czyli Szpitalny Oddział Ratunkowy, rządzi się swoimi prawami. Kolor czerwony oznacza natychmiastową pomoc, żółty – krótszy czas oczekiwania, a zielony znaczy mniej więcej tyle, co rzucone z okienka „to sobie pan(i) jeszcze poczeka”.

Lekarze dyżurujący SOR-u dzień w dzień walczą o ludzkie życie i muszą podejmować czasem trudne, natychmiastowe decyzje. Wedle oficjalnego opisu fabuły członkowie zespołu lekarskiego muszą także zmagać się z ciężkimi realiami polskiej służby zdrowia.

Głównym bohaterem serialu SORtownia jest Jacek Woliński – mężczyzna, który całkowicie poświęcił się pracy. Jak wiemy z informacji prasowej – praca lekarza to nie tylko jego życiowa misja, ale także jedyna szansa na zapomnienie i okiełznanie nachalnych demonów przeszłości, które nie dają o sobie zapomnieć i pojawiają się zawsze w najmniej odpowiednim momencie.

Jacek Woliński – w tej roli niezastąpiony Andrzej Chyra – przez pacjentów uznawany jest za „dobrego lekarza” i człowieka, który poświęci wszystko, by ratować życie innych. Czy jednak „dobry lekarz” to także dobry człowiek? Woliński wyraźnie ma kompleks Boga i próbuje samodzielnie decydować o ludzkim żywocie.

Rozdarty pomiędzy etyką lekarską a potrzebą wymierzenia sprawiedliwości tym, którzy mogą jej nie zaznać, staje przed trudnymi moralnie decyzjami i z każdym kolejnym przypadkiem coraz bardziej osadza się w roli pana życia i śmierci. Wybawcy lub kata.

„SORtownia” – zwiastuny

W sieci pojawiły się właśnie pierwsze materiały promocyjne obrazu, a my możemy na prostym przykładzie zobaczyć, jak do swoich odbiorców mówią pracownicy Canal+, a jak włodarze Polsatu. W sieci znajdziemy bowiem nie jeden, a dwa wideo materiały promocyjne.

Zwiastun Canal+ wygląda następująco:

Za to Polsat Box Go reklamuje produkcję w taki oto sposób:

„SORtownia” – twórcy i obsada

Scenariusz powstał pod okiem kierowniczki literackiej ze strony CANAL+ Dany Łukasińskiej, która nadzorowała prace nad teamem twórców w składzie: Wiktor Piątkowski, Monika Powalisz, Michał Wawrzecki i Joanna Kozłowska. Za kamerą stanęła zaś Anna Kazejak, reżyserka najlepiej znana z takich projektów jak Obietnica, F*cking Bornholm, Skrzydlate świnie, Erotica 2022 czy popularne seriale: Szadź, Wojenne dziewczyny oraz za polską wersję Bez tajemnic. Piotr Niemyjski odpowiedzialny jest za zdjęcia, a Michał Kush za muzykę.

Na ekranie zobaczymy zaś plejadę polskich gwiazd. W roli głównej wystąpił Andrzej Chyra, a w serialu partnerują mu: Artur Barciś, Olga Goldys, Jaśmina Polak, Natalia Jędruś, Ilona Ostrowska, Marcin Czarnik, Mariusz Bonaszewski.

„SORtownia” – kiedy premiera?

Dwa pierwsze odcinki zadebiutują równolegle na Canal+ oraz w serwisach streamingowych Canal+ online i Polsat Box Go już w piątek 16 czerwca. Kolejne emitowane będą co tydzień. Pierwszy sezon składa się z ośmiu odcinków.

„SORtownia” – galeria fotosów

Wraz ze zwiastunami w sieci pojawiły się także pierwsze fotosy z serialu, zapowiadające, że czeka nas kilka ciekawych godzin w gmachu szpitala, w którym rozgrywa się akcja. Na fotografiach widzimy także, że bohater Chyry lubi spędzać czas wolny w klubie ze striptizem. Krótko mówiąc – będzie się działo!

Michał Kaczoń

Michał Kaczoń

Dziennikarz kulturalny i fan popkultury w różnych jej odmianach. Wielbiciel festiwali filmowych i muzycznych, których jest częstym i chętnym uczestnikiem. Salę kinową traktuje czasem jak drugi dom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA