search
REKLAMA
News

RICKY GERVAIS krytykowany za żarty z osób transpłciowych w nowym programie na Netfliksie

Ricky Gervais nagrał nowy stand-up, który można obejrzeć na Netfliksie.

Łukasz Budnik

24 maja 2022

REKLAMA

Na Netfliksie zadebiutował nowy stand-up Ricky’ego Gervaisa zatytułowany SuperNature. Już teraz wzbudza on kontrowersje ze względu na komentarze komika dotyczące transpłciowych kobiet.

Gervais w programie mówi:

Ach, kobiety! Mam na myśli tylko te tradycyjne, te z macicą. Te je*ane dinozaury. Uwielbiam nowe kobiety. Są świetne, prawda? Te, które widujemy ostatnio. Z brodami i fiutami. Uwielbiam je. Te tradycyjne mówią: “One chcą korzystać z naszych toalet!”. “Dlaczego nie powinny?” “One są dla kobiet!”. “To są kobiety! Spójrz na ich zaimki! Co nie jest kobiece w tej osobie?”. “Cóż, jego penis”. “Jej penis, je*any bigocie!”. “Co, jeśli on mnie zgwałci?”. “Co, jeśli ona cię zgwałci, je*any TERFie?”

TERF to skrót od trans-exclusionary radical feminism/feminist (radykalny/a feminizm/feministka wykluczający/a osoby trans).

Gervais nawiązał też do skandalu z Kevinem Hartem, gdy w 2018 roku wypłynęły jego homofobiczne tweety, a on sam zrezygnował z prowadzenia gali Oscarów. Komik w stand-upie stwierdził, że nie można przewidzieć, co będzie obraźliwe w przyszłości. Na koniec programu Gervais zaznaczył jednak, że komentarze o osobach transpłciowych były jedynie elementem występu nastawionym na wywołanie szoku, a on sam wspiera prawa tej grupy. Dodał jednak: “Spotkajmy się w połowie drogi, panie. Odpuśćcie penisy”.

Słowa Gervaisa wzbudziły niesmak społeczności osób transpłciowych, którzy uważają, że komik uważa ich za jednostki warte mniej niż pozostali ludzie, zaś jeśli Gervais faktycznie ich wspiera, powinien sprzeciwiać się wyśmiewaniu ich. Niektórzy deklarują, że anulowali już subskrypcję na Netfliksie.

Gervais nie jest pierwszym komikiem, który wzbudził kontrowersje komentarzami o osobach transpłciowych; zrobił to także Dave Chappele w swoim stand-upie The Closer

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA