search
REKLAMA
News

Reżyser serialu MOON KNIGHT krytykuje DC za brak ukazania mniejszości w CZARNYM ADAMIE

“Moon Knight” zadebiutuje 30 marca.

Łukasz Budnik

21 marca 2022

moon knight black adam
REKLAMA

Zbliża się premiera Moon Knight, kolejnego serialu Disney+ osadzonego w świecie kinowego uniwersum Marvela. Przy okazji promocji serialu, jeden z reżyserów – Egipcjanin Mohamed Diab – skrytykował nadchodzącą produkcję konkurencyjnego DC, Czarnego Adama z Dwayne’em Johnsonem.

Przypomnijmy, że w komiksach Moon Knight to Marc Spector, były najemnik, który został uratowany przed śmiercią na egipskiej pustyni i obdarzony nadludzkimi mocami boga Khonshu. Jego moc zależy od fazy Księżyca. Moon Knight walczy z przestępczością w Los Angeles, tworząc sobie różne tożsamości.  W opisie nadchodzącej adaptacji czytamy, że w serialu poznamy bohatera jako Stevena Granta, pracownika sklepu z pamiątkami, który odkrywa, że ma dysocjacyjne zaburzenia osobowości po tym, jak doświadcza utrat przytomności i widzi wspomnienia z innego życia. Jedną z jego tożsamości jest wspomniany Marc Spector – muszą pracować razem, gdy zostają rzuceni w śmiertelną tajemnicę wśród potężnych bogów Egiptu.

Pierwsze reakcje na serial Marvela wskazują na to, że że Diab zadbał o to, by egipska kultura mocno odznaczała się na ekranie. W nowym wywiadzie twórca wspomina:

Chciałem pokazać egipskie talenty tak bardzo, jak to tylko możliwe. Każda kultura powinna być reprezentowana przez jej przedstawicieli, więc zatrudniłem aktorów, montażystę, kostiumografa, dyrektora artystycznego i kompozytora pochodzenia egipskiego.

moon knight 1

Diabowi nie podoba się, że tego samego nie zrobili twórcy Czarnego Adama, skoro tytułowy bohater ma egipskich przodków. Sam pochodzi jednak z fikcyjnego kraju Kahndaq.

DC mocno mnie zirytowało, kiedy osadziło akcję “Czarnego Adama” w fikcyjnym kraju na Bliskim Wschodzie, aby mieć wymówkę, żeby obsadzić osoby, które nie pochodzą z Egiptu. Tymczasem jasne jest, że to miejsce miało być Egiptem. Nie powinno się marnować okazji, żeby uwzględniać mniejszości na ekranie. To jednak nie do końca błąd twórców, skoro film jest oparty na serii, gdzie nie wspomina się Egiptu.

Premiera Moon Knight została zaplanowana na 30 marca, z kolei Czarny Adam zadebiutuje 21 października tego roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA