search
REKLAMA
News

PRZYJACIELE: SPOTKANIE PO LATACH ocenzurowane w Chinach. Wycięto m.in. Lady Gagę i wypowiedzi osób LGBTQ

“Przyjaciele: Spotkanie po latach” pojawiło się w Chinach około 6 minut krótsze.

Łukasz Budnik

28 maja 2021

przyjaciele spotkanie po latach 1
REKLAMA

Przyjaciele: Spotkanie po latach to niemałe wydarzenie dla fanów kultowego sitcomu. Po 17 latach cała główna obsada spotkała się, by powspominać czasy realizacji serialu, wspomagana gościnnymi występami gwiazd. Widzom w Chinach, gdzie Przyjaciele cieszą się wielką popularnością, nie było jednak dane obejrzeć całości programu. 

Fani serialu zauważyli, że na wszystkich platformach, gdzie Reunion jest dostępny – iQiyi, Alibaba’s Youku oraz Tencent Video – wycięto wybrane fragmenty. Usunięto sceny z udziałem koreańskiego zespołu BTS (kilkanaście sekund, w czasie których członkowie grupy opowiadają o pozytywnym efekcie, jaki wywołał serial) oraz Lady Gagi i Justina Biebera. Wokalistka pojawiła się, aby zaśpiewać z Lisą Kudrow słynny utwór “Smelly Cat”, z kolei Bieber wystąpił podczas pokazu strojów z serialu, przebrany za ziemniaka (“Spudnik”). Powodem, dla którego fragmenty te trafiły do kosza jest fakt, że wszystkie powyższe gwiazdy naraziły się Chinom w przeszłości. Nacjonaliści zarzucili BTS, że gdy grupa odbierała nagrodę honorującą ich wkład w relacje USA i Korei, uraziła Chiny nie wspominając o poświęceniu chińskich żołnierzy w wojnie koreańskiej. Lady Gaga podpadła spotkaniem z Dalai Lamą, z kolei Bieber sfotografowaniem się w miejscu, gdzie upamiętnieni są żołnierze walczący dla Japonii.

Friends The Reunion przyjaciele spotkanie po latach

To nie wszystkie usunięte fragmenty – Chiny usunęły też wypowiedzi osób LGBT, które mówią o swojej miłości do serialu (Ricardo z Niemiec opowiada, że serial pozwolił mu nabrać poczucie własnej tożsamości, a inna fanka przedstawia widzom swoją dziewczynę). Wyrzucono także fragment, w którym aktorzy odtwarzają opowieść bohaterów o tym, jak Joey i Chandler musieli nasikać na Monikę po tym, jak została sparzona przez meduzę, oraz zakulisowy materiał, w którym widać Matta LeBlanca w bieliźnie i szlafroku. Łącznie zabrakło około 6 minut.

Chińscy fani Przyjaciół omijają cenzurę pobierając z sieci piracką wersję programu lub dzieląc się usuniętymi scenami na innych platformach. Odbiór Spotkania po latach – w tym scen, które zostały usunięte w oficjalnych streamach – jest pozytywny. 

źródło: Variety

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA