search
REKLAMA
News

Prezes Disneya broni decyzji o wprowadzeniu modelu hybrydowego w przypadku m.in. CZARNEJ WDOWY

Według Scarlett Johansson, “Czarna Wdowa” miała trafić wyłącznie do kin.

Łukasz Budnik

13 sierpnia 2021

REKLAMA

Pod koniec lipca Scarlett Johansson złożyła do sądu w LA pozew przeciwko Disneyowi związany z jednoczesną premierą Czarnej Wdowy w kinach oraz na platformie Disney+. Według dokumentu, Johansson była zapewniana, że widowisko doczeka się wyłącznie kinowej dystrybucji (przez co najmniej 90 dni), a jego zyski będą mieć wpływ na wysokość zarobków aktorki. Udostępnienie filmu w streamingu – nawet, jeśli za dodatkową opłatą – jest według prawników aktorki naruszeniem warunków kontraktu. 

Przypomnijmy, że Czarna Wdowa trafiła do kin i na Disney+ 9 lipca i po dobrym weekendzie otwarcia tydzień później zaliczyła jeden z największych spadków w historii MCU (67%). Film był za to najczęściej piraconym tytułem na rynku. Według pozwu, przedstawiciele Johansson chcieli na nowo negocjować warunki jej kontraktu w obliczu wieści o jednoczesnej premierze na Disney+, jednak Marvel i Disney wówczas nie odpowiedzieli. Sami dyrektorzy firmy otrzymali premie za wprowadzenie obowiązującej strategii. Niedługo po tym, jak poinformowano o pozwie, sytuację skomentował przedstawiciel Disneya, twierdząc, że wniosek nie ma uzasadnienia i “w nieczuły sposób lekceważy okropne i przedłużające się globalne efekty pandemii Covid-19”, a firma wywiązała się z warunków umowy.

Teraz decyzji o wprowadzaniu poszczególnych tytułów zarówno do kin, jak i na Disney+, broni prezes firmy – Bob Chapek. Jak twierdzi w rozmowie o zarobkach, produkcje te były przygotowywane w czasie, gdy nikt nie wiedział o Covidzie, a w obliczu nowej sytuacji firma znalazła sposób, by wynagrodzić gwiazdy tak, aby każdy czuł się usatysfakcjonowany, zaś ustalenia gładko weszły w życie. Chapek zapewnił też, że pomimo wzrostu liczby zarażonych wariantem delta, studio wciąż planuje wprowadzić kolejne dwa blockbustery – Free Guy oraz Shang-chi i legenda dziesięciu pierścieni – premierowo wyłącznie na wielkie ekrany, nazywając to “ciekawym eksperymentem”. Prezes Disneya dodaje, że firma ceni sobie elastyczność i podejmuje decyzje na bieżąco w zależności od sytuacji. Chapek zamierza kontynuować wypróbowywanie różnych opcji.

Prezes Disneya w rozmowie nie nawiązał bezpośrednio do pozwu złożonego przez Scarlett Johansson. Poza Czarną Wdową, w modelu hybrydowym zadebiutowały m.in. Wyprawa do dżungli oraz Cruella.

Przy okazji dowiedzieliśmy się też, że Disney+ trafi do Europy Wschodniej latem 2022 roku.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA