search
REKLAMA
News

Prequel serialu GRA O TRON będzie pozbawiony przemocy wobec kobiet typowej dla oryginału

Maria Grzybowska

11 marca 2021

REKLAMA

W HBO trwają prace nad prequelem serialu Gra o tron, House of the Dragon, opartym na książce Ogień i krew George’a R.R. Martina. Akcja będzie toczyć się 300 lat przed wydarzeniami z Pieśni lodu i ognia i skupi się na historii rody Targaryenów, do którego należała między innymi Daenerys.

Fabuła serialu zostanie w dużej mierze oparta na wydanym w roku 2019 oryginale autorstwa Martina, będącym kroniką opisującą władania rodu Targaryen, w tym Aegona I i jego potomków. W przygotowaniu jest kolejna część tej opowieści. Scenariuszem serialu ma zająć się sam Martin wraz z showrunnerem Ryanem Condalem. Przy tworzeniu produkcji weźmie udział też Miguel Sapochnik, który stworzył jedne z najbardziej docenianych odcinków Gry o tron, w tym Hardhome. Stanie on za kamerą pilota i kilku innych odcinków. Znamy już niektóre wybory obsadowe. Między innymi Rhys Ifans (Notting Hill, Harry Potter i Insygnia Śmierci) zagra Otto Hightowera, Namiestnika Króla, a Olivia Cooke (Sound of Metal, Player One) wcieli się w jego córkę, Alicent Hightower.

Gra o tron
Riz Ahmed i Olivia Cooke w filmie “Sound of Metal (2021), reż. Darius Marder

Ostatnio podczas wywiadu dla The Telegraph Cooke zapowiedziała, że House of the Dragon będzie pozbawiony scen przemocy wobec kobiet podobnych do tych, które wywołały liczne kontrowersje wokół pierwszych sezonów Gry o tron.

Nie czułabym się komfortowo będąc częścią czegokolwiek, co przedstawia zwyczajne rażącą przemoc wobec kobiet bez żadnego uzasadnienia tylko dlatego, że chcą, aby było to kuszące w sposób, który przyciąga widzów. (…) Miałam szczęście przeczytać scenariusz wcześniej i wiele się zmieniło od czasu pierwszych sezonów [Gry o tron].  Nie sądzę, żeby byli przy zdrowych zmysłach, gdyby chcieli uwzględnić coś takiego [przemoc wobec kobiet].

Twórcy Gry o tron byli niejednokrotnie krytykowani za brutalne sceny przemocy wobec bohaterek serialu. Chyba najbardziej niesławnym przypadkiem jest scena gwałtu Ramseya Boltona (Iwan Rheon) na Sansie Stark (Sophie Turner) podczas ich nocy poślubnej. Sam Rheon przyznał, że kręcenie tej sceny było najgorszym doświadczeniem w jego karierze.

Przybliżona data premiery House of the Dragon to 2022 rok.

Zdjęcie główne pochodzi z portalu dailymail.co.uk.

Avatar

Maria Grzybowska

REKLAMA