search
REKLAMA
News

OBI-WAN KENOBI pierwotnie miał być trylogią filmów. Plany pokrzyżowała porażka “Hana Solo”

Niedoszły scenarzysta filmów z serii “Obi-Wan Kenobi” opowiada o swoich pierwotnych planach.

Łukasz Budnik

29 czerwca 2022

REKLAMA

Tydzień temu zakończył się miniserial Obi-Wan Kenobi, w którym tytułową rolę po latach powtórzył Ewan McGregor. Scenariusz produkcji został oparty na skrypcie stworzonym przez Stuarta Beattie’ego, który pisał go z myślą o filmie pełnometrażowym. Mało tego – Kenobi miał doczekać się całej trylogii, jednak plany pokrzyżowały słabe zarobki filmu Han Solo: Gwiezdne wojny – historie.

Beattie wymieniany jest wśród twórców serialu jako autor historii, jednak nie brał czynnego udziału w jego realizacji. Scenarzysta tłumaczy:

Napisałem film, na którym oparli serial. Pracowałem nad tym jakieś półtora roku. Gdy zapadła decyzja, że po Hanie Solo nie będzie więcej spin-offów, zająłem się innymi rzeczami. Joby [Harol] przejął mój scenariusz i rozbudował go z dwóch godzin do sześciu. Sam przy tym nie pracowałem.

Beattie dodaje:

“Han Solo” narzucił zmianę kierunku. Mnie ten film się podobał, ale nie zarobił dużo. To nas zmiażdżyło. Taki jest biznes, są wzloty i upadki. Cieszę się, że serial powstał. Że historia, którą stworzyłem, została opowiedziana, a postaci zachowane. Chciałbym jednak móc nakręcić moje filmy.

Pomysł Beattie’ego na trylogię opierał się na tym, że każdy z filmów miał pokazać inny aspekt rozwoju Obi-Wana. Motywem przewodnim części pierwszej, przerobionej na serial, było: “Poddaj się woli Mocy. (…) Zostaw dzieciaka w spokoju”. W drugim mieliśmy zobaczyć, co sprawiło, że Obi-Wan dojrzał do decyzji, by w Nowej nadziei poświęcić się w walce z Vaderem.

(…) To świetny, wzruszający moment. Ale też dość pochopny – najpierw walczy, potem widzi Luke’a i myśli, że czas umierać. Według mnie, to wymagało uzasadnienia i wcześniejszej akceptacji.

Scenariusz drugiej części nigdy nie powstał, bowiem Lucasfilm anulował projekt tuż po porażce Hana Solo.

Beattie ma nadzieję, że jeśli Obi-Wan Kenobi doczeka się drugiego sezonu, zgodnie z jego planem skupi się on na rozwoju bohatera.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA