search
REKLAMA
News

NOWY FILM PAWŁA PAWLIKOWSKIEGO WYKUPIONY PRZEZ AMAZON. Jest szansa na światowy hit?

Karolina Dzieniszewska

23 sierpnia 2017

REKLAMA

Ledwie kilka dni temu świat obiegły fotosy z najnowszego filmu Pawła Pawlikowskiego (twórcy oscarowej Idy), dziś okazało się, że prawa do Zimnej wojny wykupił Amazon.

Fakt, że nowy film Pawlikowskiego trafia również pod skrzydła Amazona, powinien cieszyć wszystkich fanów autorskiego kina artystycznego. To nie tylko jeden z największych sklepów online na świecie, ale także właściciel serwisu streamingowego VOD Amazon Prime oraz jednostki produkcyjnej, Amazon Studios. To praktycznie zapewnia Zimnej wojnie prężną dystrybucję w Stanach, i jak można przypuszczać, wstęp na festiwalowe listy. Podczas gdy Netlix „dla zasady” bije się w Cannes o wartości kina artystycznego, Amazon wykupuje kolejne tytuły.

Studio kolekcjonuje ostatnio światowej sławy nazwiska oraz nagrody. Woody Allen zrealizował na ich potrzeby serial Crisis in Six Scenes, a na grudzień zapowiedziano premierę jego najnowszego filmu z Kate Winslet i Justinem Timberlakiem, Wonder Wheel, również przez nich dystrybuowany. Wydaje się, że Amazon wydłuża swój złoty sezon – wśród tegorocznych filmów nagrodzonych Oscarem ma finansowe udziały zarówno w Manchester by the Sea Kennetha Lonergana, jak i Kliencie Asghara Farhadiego.

 

Jak ujawnia reżyser, rozmowy trwały dosyć długo, ale przeprowadzano je w tajemnicy, bez zbędnego rozgłosu. Ruch Amazona może wydawać się dla polskiego widza jedynie wierzchołkiem piramidy, jakim są nowe kierunki w polityce serwisów streamingowych. Od kilku miesięcy naprawdę wiele się dzieje w tej branży. Pawlikowski to bez wątpienia bezkompromisowy twórca, pewny swojej wizji.

Okazuje się, że polskie kino ma potencjał komercyjny i nazwiska, które na światowym rynku stają się marką.

Napisana wraz z niedawno zmarłym Januszem Głowackim Zimna wojna będzie czarno-białym love story rozgrywającym się między młodą tancerką Zulą a Wiktorem, pianistą z zespołu ludowego Mazurek (inspirowanym oczywiście Mazowszem). To historia ludzi, którzy „nie potrafią być ze sobą i jednocześnie nie mogą bez siebie żyć”, osadzona na przełomie lat. 50. i 60. Znaczącą rolę dla fabuły ma również odrywać polska muzyka ludowa i paryski jazz.

W głównych rolach wystąpią Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza, Borys Szyc, Adam Woronowicz i Adam Ferency. Zapowiada się jedna z bardziej okazałych koprodukcji ostatnich lat, w których bierze udział Polska.

Avatar

Karolina Dzieniszewska

REKLAMA